VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Provozovatel trafiky o EET: Přibylo papírování, účtenky lidé hned vyhazují

/SERIÁL DENÍKU/ Od 1. března byla spuštěna druhá fáze Elektronické evidence tržeb (EET). Zatímco první vlna se dotkla ubytovacích a stravovacích služeb, druhá vlna zahrnuje maloobchod a velkoobchod.

4.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

„Potupa, další bič na malé živnostníky a neférový přístup," stručně vyjádřil svůj názor provozovatel ostravské trafiky v centru města ještě před březnovou druhou vlnou EET. Ten vyjádřil i obavy, že po spuštění EET mu bude dělat potíže i obsluha systému a měl obavy, že celý systém zpomalí i odbavování zákazníků.

INDEX DENÍKU POHLEDEM KRAJE
POMOHLO ZAVEDENÍ EET A KONTROLNÍHO HLÁŠENÍ DPH OMEZIT DAŇOVÉ ÚNIKY?

Hlasování u čtvrté otázky dopadlo v našem kraji takto: ANO 41 (60,3%) / NE 27 (39,7 %)

60% 

A jaké jsou jeho zkušenosti po dvou měsících od zavedení EET?

„Spotřeba pokladní pásky je dost velká. Každý zákazník dostane účtenku. Odnášejí si je ale výjimečně. Někdo ji nechá ležet, jiný si ji vezme a hned odhodí do koše, co tu mám. Takže mi připadá, že to je takové vyhazování papíru do světa. Tu pásku ale nakupuju docela často, finanční újma nakonec nebude tak výrazná, protože si to dám do nákladů," komentoval provozovatel trafiky jev, který se po zavedení EET výrazně projevuje.

Zároveň nezakrývá, že více času musí věnovat administrativě. „Denní objednávky zboží, které mi nosili dodavatelé, jsem si dříve průběžně zapisoval do sešitu. Dneska to dělám také, ale když přijdu večer domů, musím si najít čas a údaje ze sešitu musím navést do systému," upozornil na další důsledek zavedení EET ve své provozovně majitel trafiky.

Samotné zdržení doby obsluhy kvůli EET pokladně podle něj není až tak výrazné, jak očekával: „Trochu pomalejší to samozřejmě je, ale velké fronty se nám tady až na výjimky netvoří. Když už mluvím o pokladně, tu starou, která mě stála 10 tisíc, jsem nedávno vyhazoval. Už by mi nebyla k ničemu."

Trafikant, který se v oboru pohybuje už dlouhé roky, se netají tím, že na EET má svůj názor. Hodně odmítavý. „Podnikám poctivě, nic nešidím, mám pár roků do důchodu. Takže z tohoto pohledu mi EET připadá jako házení klacků pod nohy. A že by se díky němu státu povedlo omezit daňové úniky? Tomu nevěřím. Ti poctiví platí daně stejně jako dříve. A ti nepoctiví? Ti rozhodně netvoří většinu a většinou bych předpokládal, že právě ti si nějakou tu boční cestičku, jak zákon obejít, vždycky najdou."

Zajímavý názor přidal v anketě osobností Deníku i jednatel JOB-centra Ostrava Radovan Burkovič. Ten na otázku, zda zavedení EET a kontrolního hlášení DPH pomohlo omezit daňové úniky, mimo jiné uvedl: „ Ne. Je totiž otázkou, zda konstrukce DPH a celého systému daní není od základu ponoukáním k jejich obcházení, zda sama o sobě nevytváří zločinecké prostředí. Tak jak tomu bylo s prohibicí v USA, na níž vyrostla a dodnes funguje americká mafie."

Současný systém podle něj stále více připomíná ono okřídlené - Když se kácí les, létají třísky.

„ Je příliš mnoho příběhů, kdy finanční úřady pro banální pochybení v řádech tisícikorun razantně nastupují s obstavením účtů a majetku, o institutu nespolehlivého plátce nemluvě, který příliš často likviduje zavedené firmy a fungující podniky," odpověděl v anketě Deníku Radovan Burkovič.

Vybrané odpovědi panelistů:

Jaroslav BalcárekJaroslav Balcárek, vývojář, konstruktér občanský aktivista, Krnov:
Ano – „Velice podporuji EET. Když byly dvě hospody, jedna platila daně druhá ne, tak ta, která neplatila, měla konkurenční výhodu."

Marta RůžičkováMarta Růžičková, dokumentaristka ČT, Ostrava: 
Ne – „Protože opět postihuje jen ty drobné úniky a nikoli ty velké. Ale možná se někde začít musí, řekl by optimista."

Petr DvořáčekPetr Dvořáček, zástupce Spolku pro faunapark ve Frýdku-Místku:
Ne – „Přílišná regulace spíše škodí. Myslím si, že je nutno maximálně podporovat malé rodinné firmy do pěti zaměstnanců a ne jim klást neustále nové a nové překážky a regulace."

Jaroslav ZezulčíkJaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín:
Ano – „Takto postavená otázka však neumožňuje odpovědět na to, jaké škody zavedením byly napáchány. A ty vznikly taktéž a bojím se, že v některých oblastech jsou nenapravitelné."Redakce Deníku na sklonku funkčního období nynější vlády připravila seriál „volebních auditů", které se zaměří na vybrané body z programu trojkoaličního kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky. Co se kabinetu povedlo a kde naopak v uplynulých čtyřech letech selhával? Připravili jsme pro vás shrnutí hlavních změn na celostátní úrovni, pohled z našeho regionu a k tomu exkluzivní „Panel Deníku": výsledky ankety mezi bezmála tisícovkou regionálních osobností, které okomentují jednotlivá témata.SEZNAM VŠECH osobností z Moravskoslezského kraje účastnících se auditu Deníku najdete ZDE.

Autor: Redakce

4.5.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Za obchodování s léčivy byl Vlastimil H. odsouzen k devíti rokům vězení.

Soud poslal překupníka s léky na devět let za mříže

Jiří Režnar vedl v posledních čtyřech letech Znojmo.

Režnar opět v Havířově

VIDEO: Oprava prvního z historických domů začne možná už příští rok

Karviná – Skoro 15 let zejí prázdnotou a chátrají a je to na nich vidět. Nejen zvenku, ale hlavně zevnitř. Vlhkost a plísně na každém kroku, všude nepořádek, zbytky zařízení, občas nějaká rozbitá okenní tabulka.

Představujeme prvňáčky z Petrovic, Marklovic, Závady a Bludovic

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím.

Nadační fond městské firmy podpoří projekty občanů

Na kulturní, vzdělávací nebo sportovní projekty mohou organizátoři získat peníze z nového fondu, který založila Havířovská teplárenská společnost (HTS).

Karvinsko dnes společně zpívá koledy

Ve středu vpodvečer se sejdeme na náměstích, před kulturními domy, v parku či hospůdce a společně si zazpíváme čtyři známé koledy a k tomu tradiční vánoční písně jako třeba Rolničky, rolničky. Společné zpívání koled s Deníkem začíná přesně v 18 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT