V uplynulých 15 letech se v Česku ročně v průměru nově zalesňovalo 21 tisíc hektarů lesa, podobné to bude i letos. S větším zalesňováním se nepočítá, neboť Lesy ČR již od loňského roku kácí prakticky jen stromy napadené lýkožroutem. Na jiné jim nezbývá čas. „Proto zatím nebyl zaznamenán výrazný nárůst holin k zalesnění,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Řáděním kůrovce utrpěly hlavně smrky. Lesníci se je snaží nahradit. „Zvyšujeme podíl listnatých stromů – buku a dubu, dále olše, javoru, břízy. Z jehličnatých jsou to jedle a borovice, na příhodných stanovištích ale vysadíme i smrk,“ řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Teď už chceme smíšené

Zejména smíšené lesy namísto dosavadních smrkových monokultur vysazují i menší vlastníci. Na Vysočině, jež nyní patří k nejvíce zasaženým regionům, je to například městys Kamenice u Jihlavy.

Ilustrační foto - strom napadený kůrovcem
Beskydy bojují s kůrovcem, prales Mionší je výjimkou

„Snažíme se sázet smíšené lesy, protože je vidět, že jsou na tom lépe než ty smrkové. I když na to ještě nejsme zvyklí a budeme se muset přeorientovat,“ řekla Deníku starostka Kamenice Eva Jelenová. Kromě zmíněných druhů listnáčů vysazují i třešně. Se sázením budou pokračovat na podzim, kdy očekávají další dodávky sazenic, zejména olše.

Podle ministerstva zemědělství je v lesních školkách k dispozici 114 milionů kusů sazenic jehličnatých a 92 milionů kusů sazenic listnatých dřevin. „Toto množství by mělo být pro zalesnění na podzim letošního a na jaře příštího roku dostatečné. Nedostatek sazenic konkrétních dřevin přesto lokálně nelze vyloučit,“ konstatoval Bílý.

Cena sazenic listnáčů za tři roky vzrostla asi o pětinu, poklesla naopak u smrku. Jednotlivé sazenice tak vlastníka lesa přijdou zhruba na šest až 22 korun, za vysázení jednoho stromu lesním dělníkům zaplatí čtyři až sedm korun.

Richard Brabec na tiskové konferenci po jednání vlády
Největší kalamita v historii. Kůrovec může napadnou půl milionu hektarů lesů

„Je třeba připočíst cenu za materiál a práci na oplocení zalesněné plochy,“ podotkla Jouklová. Nové smrkové zalesnění jednoho hektaru lesa tak bez nákladů na oplocení vyjde na 64 tisíc korun, v případě buku je to 136 tisíc korun.

Kolik korun stojí sazenice listnáčů:

buk 6 - 21
dub 6 - 24
jasan 6 - 13
javor klen 6 - 13
lípa 7 - 22

Ceny se odvíjejí od velikosti sazenice a technologie pěstování. Levnější je tzv. prostokořenná sadba, dražší bývá obalovaná.

Zdroj: Lesy ČR