Stalo se 3. listopadu. Tentokrát se policisté zaměřovali na to, zda řidiči náklaďáků dodržují nařízené přestávky a dobu odpočinku.
V Horním Benešově zastavili Volvo s návěsem, které řídil cizinec ve věku 36 let. Soupravu měl naloženou hutním materiálem o váze 23 tun.
Předložil požadované doklady, ale bez řidičského průkazu, který mu předchozí den zadrželi na Slovensku, jelikož nezaplatil pokutu za dopravní přestupek.

"Z chování řidiče policisté pojali podezření, zda není pod vlivem návykových látek. Dechová zkouška byla s negativním výsledkem, ale pozitivní byl orientační test na přítomnost drog. Muž se podrobil odběru biologického materiálu," uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.
Když policisté stáhli data ze záznamového zařízení tachografu, zjistili velmi závažný problém.

Kauce činila 100 tisíc

Řidič měl na tachografu zaznamenánu „dobu odpočinku“, přestože správně by měla být na zařízení funkce v režimu „doba jízdy“. "Řidič se policistům doznal, že použil magnet a tím manipuloval se záznamovým zařízením. Jízdu započal 2. 11.2020 v 6 hodin ráno v zahraničí, a pak bez bezpečnostní přestávky měl jet až do svého zastavení následující den v 10 hodin v Horním Benešově.

Policisté vyhodnotili také celé kontrolované období, což je 28 dnů. Zjistili, že porušení se opakovalo i v jiných dnech. Nejčastěji se jednalo o porušení denního odpočinku, zákonem povolené doby řízení, ale také překročení maximální předepsané rychlosti. V jednom případě byla jeho rychlost až 128 kilometrů za hodinu," uvedla Jiroušková.

Muž policistům přiznal, že předpisy porušuje běžně. Zadrženému teď hrozí trest odnětí svobody až na tři léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.

Od majitele dopravní společnosti policisté vybrali kauci ve výši 100 tisíc korun. Přestupek firmy spočívající v neoprávněné manipulaci oznámí na odbor dopravy a silničního hospodářství v Ostravě.