Když minulý týden převážel pacienty sanitním vozem, u obce Návsí narazil na dopravní nehodu. Ani na okamžik nezaváhal, zastavil sanitku, aby pomohl. Ihned začal s oživováním jednapadesátiletého muže, který během jízdy autem ztratil vědomí. Vyděšená manželka, která vůz řídila, stačila strhnout vůz ke kraji silnice, aby v šoku nenabourala do protijedoucích vozidel. Jak se později ukázalo, dotyčného postihl během cesty silný infarkt.

„Zjistil jsem, že muž nedýchá. Protože jsem necítil ani jeho puls, rozhodl jsem se použít defibrilátor, který je součástí vybavení sanitního vozu. Tento přístroj sám vyhodnocuje stav pacienta, než vypustí výboj. Ten nakonec pomohl rozběhnout srdce. Následně jsem pokračoval v podávání první pomoci dýcháním z úst do úst a masáží srdce, dokud nepřijeli záchranáři. Jako hrdina se ale necítím. Bral jsem to jako svou povinnost," popisoval sanitář Martin Kučera.

Řidič sanitky Martin Kučera. Zdravotní stav jednapadesátiletého muže byl natolik vážný, že ho musel následně transportovat vrtulník do Fakultní nemocnice v Ostravě Porubě. Tento příběh měl díky pohotovosti sanitáře šťastný konec. Muž je sice stále v péči lékařů, je však stabilizován a mimo ohrožení života. Na cestách se řidiči Dopravní zdravotní služby Nemocnice Podlesí setkávají s nejrůznějšími nehodami poměrně často. „Odhaduji, že zhruba jednou do měsíce zastavím u nějaké havárky, abych pomohl. V zimních měsících je to ještě častěji. To, že pomohu, beru jako samozřejmost. Tento případ byl jedinečný v tom, že byl použit defibrilátor, což se stává opravdu zřídka," prozradil sanitář Martin Kučera, který měsíčně najede zhruba čtyři tisíce kilometrů.

Náhlou zástavu srdce často přežije pouze méně než pět procent postižených. U člověka, který nedýchá a je v bezvědomí, dochází ke snížení naděje na záchranu každou minutou až o deset procent. V případě zástavy srdce jde často o vteřiny, během nichž hrozí například odumření mozkových buněk z nedostatku kyslíku. Okamžité použití defibrilátoru může těmto vážným zdravotním komplikacím předejít. V případě, že by Martin Kučera ve chvíli, kdy u postiženého muže k infarktu došlo, zrovna okolo se svou sanitou neprojížděl a nepustil se do okamžité resuscitace, řidič by podle lékařů jistě na místě zemřel.

Sanitní vozy Nemocnice Podlesí byly novými typy defibrilátorů v hodnotě přes 100 tisíc korun vybaveny v roce 2011. Šlechetný čin a rychlé jednání Martina Kučery ocenil i ředitel Nemocnice Podlesí Karel Lukeš, který mu přišel osobně poděkovat. „Jakkoliv to, co jste bez zaváhání udělal, vypadá samozřejmě, samozřejmé to není a neudělal by to každý. Ani člověk stejné profese, kterou vykonáváte. Rozvážíte pacienty, s resuscitací jste se setkal poprvé v životě, přesto jste zachránil postiženému život," poděkoval ředitel Karel Lukeš.