„Koloběžky jsou v obou městech k dispozici na více než 330 místech, které jsme pečlivě v součinnosti s představiteli obou měst vybrali. Počet těchto míst se přitom bude postupně podle poptávky v daných lokalitách navyšovat,“ říká úvodem zástupkyně provozovatele, kterým je firma Bolt pro Česko, Sylva Sulaimanová. 

Vizualizace. Nové podoby se v blízké době dočká lávka nad stadionem Bazaly i přilehlá veřejná prostranství.
To bude nová paráda Ostravy! Panoramatické výhledy z Bazalů i vzpomínky na Baník

Zelené koloběžky si bude možné vypůjčit přes aplikaci dostupnou na Google Play i App Store, kterou lidé již běžně využívají na objednání odvozu autem. Uživatel ji přepne na vyhledávání koloběžek, a jejím prostřednictvím naskenuje QR kód umístěný na stroji.

Koloběžky „mluví“. Česky, slovensky a anglicky

„Před zahájením první jízdy se mu zobrazí zásady bezpečného pohybu v městském provozu a také pokyny ke správnému parkování koloběžek. Některé z těchto informací koloběžky jezdci předají v hlasové formě, což dále zvyšuje bezpečnost jejich provozu. Například omezení rychlosti jízdy v určitých ulicích si tak jezdec nemusí zjišťovat na telefonu, ale dozví se za jízdy přímo od koloběžky,“ popisuje dále zástupkyně firmy. 

Stroje nasazené v Ostravě a Frýdku-Místku hovoří česky, slovensky a anglicky v závislosti na nastavení aplikace. Platba za půjčení stroje je uživateli po ukončení jízdy auto-maticky stržena z karty uložené v aplikaci. Za prvních 5 minut jízdy na koloběžce zaplatí zákazník 4 Kč za minutu, poté se minutová sazba sníží na 3 Kč. Po skončení jízdy je nutné kolo i koloběžku odstavit na k tomu určeném místě vyznačeném v aplikaci, jinak jezdec dostane pokutu ve výši 750 Kč.

Vandal nesprejoval hákové kříže v Bělském lese, 24. března 2021 v Ostravě.
Starosta Ostravy-Jihu nabízí pět tisíc za hlavy "nazi" vandalů z Bělského lesa

„Sdílené elektrické koloběžky jsou důležitým prvkem městské dopravy budoucnosti. Jsou rychlé, stačí si stroj vypůjčit a za pár minut i v dopravní špičce přejedete centrum města, a ani se při tom nezapotíte. Jejich provoz je navíc vysoce ekologický, protože nejenže nečoudí, ale především jsou naše koloběžky vyrobeny a provozovány s cílem, být klimaticky neutrální,“ vysvětluje Martin Zajíc, manažer pro elektrická kola a koloběžky Bolt pro Česko.

Zároveň Bolt v Ostravě spouští rozvážku jídla pod značkou Bolt Food. „Jsme rádi, že naši službu rozvozu jídla můžeme nabídnout také Ostravanům v souladu s naším dlouhodobým cílem, umožnit lidem jednoduše objednávat jídlo a potraviny z pohodlí domova. Ostravské restaurace i zájemci o práci kurýra se mohou do aplikace Bolt Food jed-noduše registrovat na food.bolt.eu,” říká Marek Maxa, manažer české pobočky Bolt Food.

Přízemní byt samoživitelky Světlany den po výbuchu varny pervitinu u souseda Pavla v domě na sídlišti Hrabůvka v Ostravě-Jihu, rok 2021.
Viktor Čistič by se divil. Takto se uklízejí místa nejhorších zločinů v kraji!

 K TÉMATU

O Boltu

Bolt je přední evropská přepravní platforma, jejímž cílem je zajistit, aby doprava ve městech byla ještě dostupnější, pohodlnější a udržitelnější. Bolt má více než 50 milionů uživatelů ve více než 40 zemích v Evropě a Africe. V současné chvíli nabízí jak přepravu auty, tak řešení z oblasti mikromobility (elektrické koloběžky a kola) a rovněž dovoz jídla nebo doručování balíčků. Společnost se v ekologickém programu nazvaném Green Plan zavázala k úplné kompenzaci emisí vzniklých při přepravě skrze aplikaci Bolt v Evropě, což přispívá ke snížení dopadu podnikání společnosti na životní prostředí.