Ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová má nahradit hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou. S informací jako první přišel Zdravotnický deník, podle kterého se jednalo o "kuloární" zprávu, na které se ale shoduje několik nezávislých zdrojů.

Informaci následně podle České televize potvrdil také ministr zdravotnictví za ANO Jan Blatný. Blatný po jednání vlády řekl, že s oběma dnes hovořil a o změně uvažuje. Hlavní hygieničku jmenuje vláda.

Pavla Svrčinová se stala známou loni v létě zejména díky „nepochopení“ s exministrem Adamem Vojtěchem. I pod ní se tehdy třáslo křeslo – VÍCE ZDE

Byla totiž jednou z hlavních aktérek kauzy, kdy přijatá nečekaná bezpečnostní opatření v Moravskoslezském kraji, a to doslova z „hodiny na hodinu“, vyvolala vlnu nevole. 

Zdroj: Deník/Petr Jiříček

Rozhodnutí moravskoslezských hygieniků zaskočilo především organizátory festivalů a dalších akcí v Moravskoslezském kraji, ti mluvili dokonce o vraždě kultury v přímém přenosu. Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch se následně obyvatelům Moravskoslezského kraje omluvil.

Nařízení způsobilo velké zmatky a byly příčinou následné masivní demonstrace – VÍCE ZDE

Kdo je Pavla Svrčinová?
Současná šéfka krajských hygieniků, ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava, lékařka Pavla Svrčinová, je odbornicí na hygienu výživy a bezpečnost potravin. Kromě řízení krajské hygieny působí také na Lékařské fakultě v Ostravě. Do června roku 2015 pracovala pro Evropskou komisi. V roce 2016 usilovala o post hlavní hygieničky, kde se měla utkat s Jarmilou Rážovou a Evou Gottvaldovou, ale byla z formálních důvodů z konkurzu vyřazena (pracovala pro Evropskou komisi a tudíž nebyla českým státním zaměstnancem). Nakonec tenkrát zvítězila Gottvaldová, kterou pak o čtyři roky později, na začátku pandemie koronaviru, vláda jednomyslně odvolala pro neschopnost.  
Také Pavla Svrčinová se loni v létě ocitla pod tlakem ministra Adama Vojtěcha, aby odstoupila z funkce  ředitelky krajské hygienické stanice poté, co nezvládla komunikaci protiepidemických opatření v kraji. Svrčinová sice chybu uznala, ale odstoupit odmítla - VÍCE ZDE.
*Zdroj: Zdravotnicky.denik.cz

Další články k loňské letní kauze najdete zde: