Zavřené restaurace v kombinaci se zákazem vycházení od jedenadvacáté hodiny stanovují jasné mantinely. Až na výjimky, mezi který patří například cesta do práce, by v ulicích neměl nikdo co pohledávat. 

Ochránci zákona věří, že lidé s ohledem na nepříznivou epidemickou situaci budou nařízení respektovat. Přesto se připravují i na možné problémy ze strany „rebelů“, kteří by se přelom roku rozhodli oslavit mimo domov. „Během Silvestra navýšíme počty strážníků ve výkonu služby, a to řádově o desítky,“ řekl Deníku mluvčí ostravské městské policie Jindřich Machů.

Na pořádek budou dohlížet i hlídky státní policie. „Věříme, že lidé budou zodpovědní a budou dodržovat platná opatření,“ uvedla Soňa Štětínská z moravskoslezské policie a dodala: „Neplánujeme žádné masivní nasazování policistů na silvestrovskou noc. Může samozřejmě dojít k mírnému posílení a směrování hlídek především do centrálních míst zejména větších měst, ale vše bude záviset na vyhodnocení a aktuální situaci.“

Pyrotechnika

Přestože města silvestrovské i novoroční ohňostroje zrušily, obloha se určitě rozzáří. Lidé budou petardy a další zábavní pyrotechniku odpalovat z balkonů a zahrad svých domů, chat či chalup. „Silvestra se chystáme oslavit s rodinou na chalupě. A bez pořádného rachotu to není ono. Na naší zahradě si odpálíme petardy,“ řekl Tomáš Adámek, který z Ostravska vyráží na prodloužený silvestrovský víkend na Valašsko.

Kdo se nestačil pyrotechnikou předzásobit v minulých dnech, řeší situaci prostřednictvím internetu. Deníku to potvrdila zaměstnankyně společnosti Tarra pyrotechnik v Ludgeřovicích, kde mají v posledních dnech plné ruce práce. „Je toho hodně, ale stíháme. Když si zboží přes e-shop objednáte a zaplatíte, ještě dnes si ho můžete osobně vyzvednout u našeho výdejního okénka,“ dozvěděli jsme se při telefonické komunikaci. Prodejna bude otevřena i na Silvestra.

Obezřetnost

V souvislosti s používáním pyrotechniky nabádají záchranáři, policisté i hasiči k obezřetnosti. „Manipulaci s legálně nakoupenou pyrotechnikou samozřejmě nesvěříme do rukou dětí ani osob, které již mají problém udržet rovnováhu,“ doporučil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela, který připomenul požár, k němuž došlo při jedné z nedávných silvestrovských oslav. Zábavní pyrotechnika tehdy dopadla na střechu sportovní haly v Karviné. Škoda se vyšplhala na jeden a půl milionu korun. Nebezpečí představují i svíčky.

„Například před několika lety způsobila požár ve větším rodinném domě na Opavsku svíčka, kterou nechali účastníci silvestrovské oslavy hořet přes noc v obytném podkroví. Od ní chytly plastové předměty. Před většími následky uchránil dům i spící lidi jeden z účastníků bujaré oslavy, který se včas vzbudil,“ dodal Kůdela, jenž zmínil i další riziko.

„Smutným hitem posledních let je několik úmrtí po usnutí s cigaretou v posteli či na gauči, samozřejmě hlavně po konzumaci alkoholického nápoje a spojených třeba se sledováním televizních pořadů. Za poměrně rychlou smrt ve spánku mohou zplodiny hoření. To hrozí i o letošním Silvestru,“ uzavřel Kůdela.