„V sobotu 2. 4. a v neděli 3. 4. zavřeno z důvodu nepříznivého počasí,“ informuje leták na zbrusu nových, ale zamčených dveřích rozhledny. 

Výletníci jsou na cvilínskou rozhlednu obzvlášť natěšeni, protože její rekonstrukce zabodovala v každoroční anketě Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje. V kategorii Nejlepší počin cestovního ruchu roku 2021 obsadila třetí místo právě rekonstrukce rozhledny na Cvilíně.

Rozhledna na Cvilíně se poprvé rozzářila do noci 3. prosince 2021.
Rozhledna na Cvilíně se poprvé rozzářila do noci a zalarmovala strážníky

Věž prošla v letech 2020 až 2021 kompletní obnovou, od základů až po výstupní věžičku. Rozsáhlé práce na rozhledně probíhaly zvenku i uvnitř. Součástí přestavby byla také úprava přístupové cesty, veřejné osvětlení a nasvětlení rozhledny. Nyní je tato dominanta Krnova viditelná z dálky ve dne i v noci. Město Krnov za rekonstrukci zaplatilo 12,4 milionu korun. Opravená vyhlídková věž v nové podobě se poprvé představila v srpnu loňského roku.

Rozhledna na Cvilíně po velké opravě měla zahájit novou sezonu 2. a 3. dubna 2022. V Krnově napadlo tolik sněhu, že zůstala zavřená.Rozhledna na Cvilíně po velké opravě měla zahájit novou sezonu 2. a 3. dubna 2022. V Krnově napadlo tolik sněhu, že zůstala zavřená.Zdroj: Deník/František Kuba

Kvůli navýšení cen energií, mzdových nákladů nebo cen za tisk vstupenek musejí návštěvníci letos počítat se zvýšeným vstupným. Dospělí za vstup zaplatí o 20 korun víc než vloni, tedy 50 korun. Děti, studenti a senioři si připlatí pět korun. Vstupné v této kategorii od dubna 2022 činí 20 korun.

V dubnu by se měl veřejnosti poprvé představit interiér vybavený novým mobiliářem, který vytvoří zázemí pracovníkům obsluhy. 

Opravená kaplička u cvilínských schodů byla v roce 2021 zasvěcena andělům strážným a poprvé zde byl vystaven betlém.
Poutní vrch Cvilín: zloděj z kapličky odcizil nový betlém

„Jde o skříň s prodejním pultem, vitrínu, úložnou a policovou skříň. Zakázku za 250 tisíc korun získala společnost Produkce DVA,“ uvedl Jan Šrubař z odboru investic a správy majetku. Zároveň se na Cvilíně počítá s instalací plechového paravánu k zakrytí WC v sousedství rozhledny.

Dvacet osm metrů vysoká rozhledna na Cvilíně byla postavena v letech 1902 až 1903 podle projektu architekta Ernsta Latzela z iniciativy Moravskoslezského horského spolku za vydatné finanční podpory knížete Jana II. z Lichtenštejna.

Zámek Slezské Rudoltice je fotogenické místo. To už dávno zjistil Zdeněk Caisberger, který jako pilot dronu zaznamenává krásy zámku ze všech stran.
Podívejte se na krásu zámků a hradů Moravskoslezského kraje. O víkendu otevírají

V dubnu, květnu a říjnu za příznivého počasí bude věž přístupná o víkendech a svátcích od 10.00 do 18.00 hodin, od června do září pak ve stejný čas denně.