V roce 2018 evidují hasiči v Moravskoslezském kraji přes 250 „zvířecích“ zásahů, o rok dříve přes dvě stovky. Letos se tento počet zatím blíží k číslu sto.

Zhruba třetina připadá na krajské město Ostravu, kde mají profesionální hasiči své zkušené specialisty na stanici HZS Moravskoslezského kraje v Přívoze. Jsou vybaveni speciálním automobilem i výbavou na záchranu velkých i malých tvorů, třeba koní a dobytka.

Jejich dosah je do celého kraje, proškoleni jsou v mnoha oblastech zvířecí záchrany včetně resuscitací psů. „To neznamená, že hasiči zachraňující zvířata nejezdí k požárům, dopravním nehodám, technickým zásahům. Musí profesionálně ovládat i toto,“ poznamenal ředitel HZS Moravskoslezského kraje brigádní generál Vladimír Vlček.

Hasiči v kraji v dlouhodobém horizontu nejvíce zachraňují srny uvězněné v plotech, nezakrytých kanálech či vodních nádržích, odkud se nemohou vydrápat. Z domácích miláčků „vedou“ malí i velcí pejsci, nemalé procento připadá také na ptáky. Například na uprchlé papoušky z tepla domácích klecí či dravce a havrany, kteří se zamotali v korunách stromů do silonových vlasců, které se tu zasekly třeba při pouštění draků. Hasiči už lovili rovněž leguány, jedovaté hady, sovy, jezevce či chlupaté pavouky.

Ani během letošního května se hasiči se zvěří nenudili. V polovině měsíce lovili ve výrobní hale v Petřvaldu na Karvinsku pomocí speciálního podběráku nádherně zbarveného papouška amazoňana, který vlétl do výrobní haly a usadil se na konstrukci pod střechou.

Hasiči z Přívozu jej museli opatrně odehnat pomocí teleskopických tyčí na „odlovitelné“ místo. Nakonec skončil v hasičské skládací kleci a putoval do Záchranné stanice v Bartošovicích, kde setrval do doby, než byl nalezen jeho majitel.

Zdroj: Youtube

Přesně o týden dřív obyvatel obytného domu v Ostravě-Zábřehu oznámil na tísňové lince hasičů, že viděl letět z desátého patra světlého hada. Hasiči jej brzy nalezli v trávě před domem, šlo o dvoumetrovou užovku albína, nejedovatou, klidnou a nezraněnou. Hasiči ji bez problémů odchytili a ještě našli v domě jejího majitele, který si úniku hada nevšiml.

Do třetice vyjeli profesionální hasiči ze stanice Ostrava-Přívoz ve druhé polovině května na záchranu středně velkého psa, který uvíznul v plastové rouře v městské části Hrabůvka.

Roura byla z velké části vedená v zemi a hasiči se tak k pejskovi museli doslova prokopat. Nakonec použili i hydraulické nůžky, které využívají například při dopravních nehodách, a rozstřihli rouru, aby chlupatého přítele vysvobodili – bez jediného škrábnutí.