Strkanice nastala poté, co předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) z Karviné vypnul Volnému mikrofon. Volný a jeho kolega Marian Bojko dnes ve Sněmovně vystupují bez roušky. Jejich možným porušením hygienických opatření se zabývá policie. Po vyhodnocení věc předá do správního řízení, uvedla na twitteru.

Poté, co Hanzel vypnul Volnému mikrofon, přišel nezařazený poslanec mluvit přímo na místo předsedajícího. Hanzel se ho snažil odstrčit, pak mu přišli pomoci další sociálnědemokratičtí poslanci, mezi prvními Jan Chvojka a Ondřej Veselý. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu opustil.

Nouzový stav

Poslanci dnes posoudí další žádost vlády o souhlas s prodloužením nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19. Za nynější situace by skončil s pátkem. Menšinová vláda ANO a ČSSD chce dalších 30 dnů do neděle 21. února. Opozice se k vládní žádosti staví vesměs rezervovaně.

Například Piráti by podpořili kratší prodloužení stavu nouze, pokud by měl kabinet vůli zabývat se výší nemocenské a krizovou legislativou. SPD nechce delší nouzový stav podpořit vůbec. Vládě by ale mohli pomoci jako ve většině předchozích případů komunisté, kteří ji v dolní komoře tolerují.

Stavem nouze je podmíněna většina vládních opatření k omezení šíření nákazy. Lze také nasadit například vojáky pro pomoc ve zdravotnictví a v domovech pro seniory. Nouzový stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října. Nynější žádost vlády je pátá v řadě.

Koncem října souhlasili poslanci s prodloužením stavu nouze o 17 dnů, ve druhé polovině listopadu o 22 dnů, potom na návrh komunistů o 11 dnů. Před vánočními svátky Sněmovna kývla na další prodloužení o 30 dnů. Kabinet chtěl měsíc vždy.

Na jaře trval v Česku nouzový stav kvůli koronavirové krizi 66 dnů. Nynější potrvá minimálně 109 dnů.