K více než 150 událostem v souvislosti se silným větrem vyjížděli i moravskoslezští hasiči. Šlo především o odstraňování spadlých stromů. Zranění nejsou hlášena.

„Relativně větší škody mohly způsobit čtyři spadlé stromy na různých místech kraje na zaparkovaná vozidla,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela. Nejvíce práce měli hasiči na Frýdecko-Místecku a Ostravsku.

Ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku narazila dodávka do spadlých drátů, nikdo nebyl zraněn. Na Ostravsku najel nákladní vůz do spadlého stromu.

Zasahovali však i v dalších regionech.

V Karviné spadla větev na auto 

Silný noční vítr z neděle na pondělí zlomil několik vzrostlých stromů v karvinských  ulicích.Silný noční vítr napáchal škody i v ulicích Karviné. Ještě v noci museli hasiči rozřezávat spadlý kmen v ulici Kpt. Jaroše. Tam zlomená větev spadla na zaparkované auto, které poškodila.

Dopoledne pak odklízeli spadané větve a rozřezávali zlomené kmeny stromů také pracovníci technických služeb. Sami lidé je upozornili na spadlou vrbu v ulici U Bažantnice v Karviné-Novém Městě.

Hned ráno vyhlásila radnice zákaz vstupu do parku Boženy Němcové. Úředníci tam spolu s hasiči a monitorovali škody a zjišťovali, kolik stromů je zlomených či poškozených natolik., že bude nutné je pokácet.

Celkem vyjížděli hasiči v kraji během pondělní noci k více než 150 událostem v souvislosti se silným větrem. Nejvíce událostí bylo v okrese Frýdek-Místek (56), Ostrava-město 26, Karviná 22, Nový Jičín 20, Opava 18 a Bruntál 13.

Bez elektřiny tisícovky odběratelů 

Celkem 19 poruch na vedení vysokého napětí v Moravskoslezském kraji eviduje po nočním řádění větru dispečink ČEZ.

„Další poruchy způsobil vichr na vedení nízkého napětí. Bez elektřiny bylo dnes (v pondělí 24. září) ráno téměř 10 tísic odběratelů. Aktuálně řešíme poruchy například v částech uvedených obcí a měst: Dobrá, Nižní Lhoty, Holčovice, Heřmanovice, Karlovice, Kopřivnice, Stonava, Karviná, Chotěbuz, Karviná-Louky, okolí Českého Těšína či Ostrava-Třebovice, upřesnil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol s tím, že v terénu mají energetici stovky pracovníků poruchových čet i dodavatelských firem. Ti už pracovali na odstraňování poruch v průběhu noci a nyní postupně obnovují dodávky elektřiny dalším odběratelům.

„Omlouváme se všem odběratelům za vzniklé problémy a žádáme o pochopení. Snažíme se dodávky elektřiny obnovit jak nejdříve je to možné. Poruchy mohou zákazníci hlásit na bezplatné lince 800 850 860,“ dodal mluvčí energetiků.

Obnovení většiny dodávek na hladině vysokého napětí lze podle V. Sobola očekávat během dnešního dne a večera.

„Jisté je, že opravovat poruchy budeme i v průběhu úterka. Mělo by se jednat však už jen o poruchy na hladině nízkého napětí,“ dodal Vladislav Sobol.

Vlaky nejezdí na pěti tratích

Desítka tratí byla neprůjezdná po 05:00, o dvě hodiny později vlaky podle webu Českých drah nejezdily na pěti tratích.

Mimo provoz zůstávaly úseky mezi Strakonicemi a Katovicemi, Pískem a Putimí a Jindřichovým Hradcem a Kardašovou Řečicí, nově přibyly tratě mezi Jarošovem nad Nežárkou a Popelínem na Jindřichohradecku a Branicemi a Červenou nad Vltavou na Písecku.

Do trolejí strom spadl mezi Opavou a Děhylovem, na trati do Ostravy jezdí jen motorové vlaky.

K TÉMATU

V Německu bouře zabíjela
Bouře napáchala škody také v sousedním Německu. V bavorském kempu v neděli večer zabil padající strom 78letou ženu. Vyvrácený strom, který spadl v Epfenbachu na jihozápadě Německa v neděli večer na auto, zranil čtyřletého chlapce, který byl uvnitř.