Kvůli opatřením proti šíření nákazy koronavirem se i během ní musel obejít bez pomoci lektorů a ministrantů. Přesto se Kladeruby na Valašsku v dané chvíli staly duchovním centrem celé kelečské farnosti, neboť bohoslužbu v liduprázdném kostele mohli věřící sledovat živě na internetu v bezpečí svých domovů.

„Nabídla nám to obec, která poskytla a zapojila potřebnou techniku,“ oceňuje její vstřícnost farář Bleša.

V předchozích dvou dnech zkusil přenosy ze všedních mší, aby si ověřil, že ta sváteční, celebrovaná na Smrtnou neděli, proběhne hladce.

Před jejím začátkem ještě upravil nasměrování webové kamery a z obou stran ji obložil kancionály, aby se zvuk ve velkém prostoru netříštil.

LIMITUJÍCÍ JE KVALITA PŘIPOJENÍ

Marii Němcové to ale nebylo nic platné, přenos sledovat nemohla.

„Zasekává se mi celý internet. Nevím, jestli je přetížený, nebo je chyba v kameře,“ říká zklamaně pětašedesátiletá žena, která chce požádat místního poskytovatele internetových služeb o brzkou nápravu.

Živé přenosy považuje za výborný nápad. „Pan farář má důstojné vystupování a náš kostel je moc hezký,“ dodává Němcová.

MIMOŘÁDNÁ ŘEŠENÍ PRO MIMOŘÁDNOU DOBU

Ve snaze neochudit věřící o duchovní život ani v období nouzového stavu vyhlášeného vládou a s ním spojených opatření zapovídajících shromažďování lidí se k internetovému přenosu bohoslužeb uchýlila řada katolických i evangelických kostelů.

V duchu hesla, že mimořádná doba si žádá i mimořádná řešení.

„Není to sice ni příjemného být celou dobu v záběru kamery, na druhou stranu jsem rád, že pro lidi, kteří musejí zůstat doma, taková možnost vůbec existuje,“ připouští například farář Českobratrské církve evangelické ve Valašském Meziříčí Daniel Heller.

V jeho kostele ve valašskomeziříčském parku Botanika mají ostatně s internetové přenosy delší zkušenost.

„Vysíláme je už několik měsíců. Zprvu byly určeny starým a nemocným lidem a ostatním věřícím, kteří nemohli do kostela přijít,“ vysvětluje Heller s tím, že nyní se okruh diváků a posluchačů jistě rozšíří.