Jakub Unucka připomněl, že Moravskoslezský kraj vlastní 1239 budov a uřídit energetiku v tolika budovách není jednoduché. „Proto kraj založil Moravskoslezské energetické centrum (MEC), které se o tyto budovy stará, a daří se opravdu šetřit jednotky i desítky milionů korun na energiích,“ sdělil Jakub Unucka.

Jako příklady uvedl konkrétní projekty na Kopřivnicku a Frenštátsku - optimalizace jističů na střední škole v Kopřivnici, vytápění tepelnými čerpadly v novém muzeu Tatry anebo nová fotovoltaika na střeše Domova pro seniory Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm. „To jsou místa v Moravskoslezském kraji, kde už konkrétní projekty MEC a obcí šetří desetitisíce korun. Snažíme se s Moravskoslezským energetickým centrem ty informace předávat a těší nás, že starostové informace jak ušetřit, chtějí,“ pokračoval Jakub Unucka.

Pobočka České pošty v Novém Jičíně.
Na Novojičínsku pošty neruší, jednu naopak přestěhují a modernizují

Nato náměstek hejtmana upozornil, že záměrem kraje a MEC je mít odborníky na energetiku v jednotlivých ORP, tedy obcích s rozšířenou působností. Proto MEC zřizuje Centrum veřejných energetiků.

Ředitel Moravskoslezského energetického centra Rostislav Rožnovský vysvětlil, že úkolem pracovníků Centra veřejných energetiků bude poskytování poradenských a konzultačních služeb. „Například, když starosta bude přesně vědět, co chce dělat, například, že chce fotovoltaiku, poradíme mu přesně co má dělat. Takže první krok – statický posudek, pokud vyjde, poradíme s dalšími věcmi jako je projektová dokumentace, vyhodnocení výběrových zakázek a pdobně. Budeme je vést metodicky. Nesmíme vypracovávat dokumenty typu studií, protože bychom se dopustili porušení podmínek veřejné podpory,“ upozornil Rostislav Rožnovský.

Železnice, ilustrační foto.
Zanedbané nádraží v Kopřivnici čeká rekonstrukce. Co se zbourá, co bude nové

Myšlenku vzniku veřejných energetických poradců vítá starosta Kopřivnice Adam Hanus. „Ten záměr je nejen pro město velmi výhodný, neboť můžeme prostřednictvím centra získat hodně zkušeností v souvislosti s energiemi a opatřeními. Přidanou hodnotu vidím v tom, že nikdo v našem ORP nemá tak velký aparát jako Kopřivnice, tudíž budeme mít energetika určeného pro tyto obce, aniž bychom museli vyčlenit vlastního energetika. Pokud se tito dva energetici spojí, pomohou obcím, případně i objektům v našem městě docílit optimalizace a úspor v rámci energetiky,“ řekl Adam Hanus.

Kopřivnický starosta pak dodal, že město již zadalo energetický audit. „Ten by měl ukázat úspory a opatření, které jsme schopni na našich budovách dělat. Ještě jsme vysoutěžili firmu, která zpracuje energetickou koncepci. Na základě toho budeme postupovat u veškerých projektů plánovaných oprav a rekonstrukcí tak, abychom byli v mnoha případech energeticky soběstační,“ uzavřel Adam Hanus.

V současné době probíhá výběr veřejných energetiků a pracovišť, která budou postupně rozmístěna po celém Moravskoslezském kraji. V případě schválení projektu je plné zahájení činnosti plánováno do konce roku 2023.