Kuřáci, kteří se rozhodli svého zlozvyku zbavit pomocí stále oblíbenějších elektronických cigaret, by se měli mít na pozoru. Trh totiž začínají zaplavovat padělky pocházející z Číny a dalších rizikových oblastí.

Prodávají se za přibližně stejnou hodnotu jako oficiální výrobky. Na rozdíl od jiných padělků je tak nelze poznat díky podezřele nízké ceně. Za první tři měsíce letošního roku celníci v Mošnově zajistili padělky elektronických cigaret a vonných esencí za více než 1,3 milionu korun. Putovaly jako zásilky z mimoevropských zemí, zejména z Asie. Deníku to sdělila mluvčí Celního ředitelství Ostrava Pavla Zdobnická.

„Jednalo se o deset kilogramů vonných esencí dopravovaných v kanystrech, téměř tři a půl tisíce kusů ampulí o obsahu deset nebo třicet mililitrů a sto dvacet sad elektronických cigaret. Zboží cestovalo leteckou dopravou k příjemcům v naší republice. Celníkům v hledáčku uvízly zásilky, u nichž byly deklarovány pochybné údaje, například cena nebo druh zboží. Především se jednalo o dovoz z rizikových zemí, mimo jiné z Číny. Balení esencí a cigaret originálu neodpovídá, ale prodejní cena bohužel ano,“ řekla mluvčí s tím, že vonné esence do elektronických cigaret jsou označovány tak, že je lze snadno zaměnit s ochrannými známkami značek Dunhill, F1, Red Bull, Marlboro, L&M, Davidoff, Pall Mall, Camel, 555 state, Winston, Drum, Golden Virginia nebo British American Tobacco.

„Podle sdělení některých zástupců majitelů ochranných známek se jedná o neoprávněné označení výrobků. V mnoha případech majitelé ochranných známek ani tyto vonné esence do elektronických cigaret nevyrábějí,“ zdůraznila mluvčí.

U esencí by rozpoznávacím padělatelským znakem mohla být skutečnost, že ampule nejsou opatřeny informacemi o složení výrobku. „Lze předpokládat, že užití esencí a elektronických cigaret v konečném důsledku nepřinese spotřebiteli ten správný užitek,“ uzavřela Pavla Zdobnická.