Podle vládních legislativců má ale Třinec příliš málo obyvatel. „Třinec s počtem necelých 36 tisíc obyvatel zatím patří spíše mezi města střední a menší,“ stojí v podkladech, který pro ministry připravili vládní legislativci s tím, že Třinec se nechce územně členit. Nelišil by se tedy od jiných měst nebo obcí s rozšířenou působností. Navrhovali, aby kabinet novelu nepodpořil.

Nyní patří mezi statutární měst pouze ta, v nichž žije přes 40 tisíc obyvatel. V České republice je nyní 26 statutárních měst.

Třinec usiloval o to stát se okresním městem již v 90. letech. Vedení města usiluje o tento titul především kvůli projektům, kterých se kvůli současnému zařazení nemůže účastnit.

„V posledních letech získává Třinec díky řadě rekonstrukcí a staveb nejen novou tvář, ale poskytuje svým občanům komfortnější zázemí pro každodenní život, sportovní a kulturní vyžití i nevšední zážitky,“ stojí v důvodové zprávě.

Zda se Třinec opravdu stane statutárním městem by mělo být jasné nejpozději do léta. Díky této změně by občané chodili vyřizovat své záležitosti nově na magistrát, funkce starostky by se změnila na primátorku a z místostarostů by byli náměstci primátora. Především by se ale Třinec mohl zapojit do projektů směřujících k rozvoji města.