Už ve středu mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová Deníku potvrdila nový termín započetí prací, a to 19. března, nicméně definitivně jasno o něm bude až v průběhu dneška, kdy se podle našich informací mají vést poslední jednání a debaty o jeho reálnosti.

Vše už je v rámci hromadné dopravy připraveno tak, aby jednotlivé spoje mohly začít fungovat v novém režimu v podstatě přes noc. Ať to bude kdykoliv. „Už teď ale chceme lidi naučit využívat tramvajové linky tak, aby se naučili Rudnou míjet,“ říká ředitel dopravního úseku Dopravního podniku Ostrava (DPO) Aleš Hladký.

V praxi to znamená třeba to, že většina spojů tramvajové linky 10 bude namísto Výstaviště zajíždět až na terminál Hranečník, kde se očekává zvýšení počtu cestujících z Havířovska a Karvinska. Uzavírka Rudné se totiž dotkne právě sedmi linek příměstské dopravy z těchto lokalit. Směrem do Ostravy se dostanou, z ní už ale budou muset jinudy.

KUDY Z MĚSTA VEN?

„Linka 443 (Ostrava Havířov Těrlicko) nebude na ÚAN končit, ale okružním způsobem bude pokračovat kolem Karoliny a po Frýdecké ulici, kde obslouží stejnojmennou zastávku, zpět na Rudnou. Vznikne takový okruh, kde autobus bude lidi průběžně ‚vyhazovat‘ a zase nabírat,“ vysvětlil jednatel společnosti Koordinátor ODIS Martin Dutko. Doplnil také, že ve večerních hodinách budou jako kompenzace Havířovanům prodlouženy některé spoje linky 441 z Hranečníku až na ÚAN.

V podstatě totéž čeká linky 532 a 552 z Karviné a Orlové, které z ÚAN budou pokračovat na Hranečník a dál přes Radvanice a Petřvald. Ve všech případech dojde k úpravě jízdních časů.

MÍSTNÍ AUTOBUSY

Pro Ostravany je pak důležitá informace o zrušení autobusové linky 45 a jejím nahrazením tramvajovou linkou x45, která bude k branám areálu Arcelor Mittal zajišťovat návoz lidí na ranní a odpolední směny.

„Do dne uzavření Rudné ulice bude většina autobusových linek fungovat v běžném provozu. Poté bude linka 45 zajíždět jen na zastávku Bivojova, proto doporučujeme využívat linku x45 s přestupem na linku 4. Dále linka 31 mezi zastávkami Bivojova a Frýdecká bude vedena objížďkou a linka 57 skončí na Mírovém náměstí,“ předeslal Aleš Hladký.

U ostatních autobusových linek je podle něj připravena vesměs jen řada drobných úprav a posunů časů. Kompletní seznam rekonstrukcí dotčených linek nabízí také web kodis.cz.

Co se bude dít na Rudné?Od března do prosince se bude rekonstruovat most s charakteristickým modrým protiskluzovým povrchem, nejfrekventovanější ostravská silnice tak bude v úseku od ulice Místecké po ulici Frýdeckou uzavřena. Řidiči osobních vozů a autobusy projedou jen ve směru z Havířova do Ostravy, v opačném směru bude Rudná zcela uzavřena. Osmikilometrová objízdná trasa povede skrze centrum města.