Dodavatel energií Tameh už huti doručil oznámení o ukončení provozu, čímž se huť ocitne bez energií, které potřebuje k zachování provozu.

„Liberty je jediným zákazníkem společnosti Tameh. Její dlouhodobé neplacení způsobilo katastrofální finanční situaci společnosti. Vyčerpalo veškeré potenciální rezervy a vedlo k tomu, že Tameh již nemůže nakupovat žádné další uhlí podle smluv s dodavateli, které vyjednala Liberty,“ má stát v oznámení o ukončení provozu podle serveru idnes.cz. Mluvčí Tamehu Patrik Schober Deníku potvrdil, že huť firmě za půl roku dluží bezmála dvě miliardy korun, z toho 1,2 miliardy korun po splatnosti. Tameh tak přestává být provozuschopný. „Už nemáme peníze na nákup uhlí, zkrátka došlo, respektivě úplně dojde ještě tento týden a nebude z čeho vyrábět energie. Není to přitom jen elektřina, ale i různé páry a plyny. Kdyby Liberty splatila aspoň část peněz, Tameh bude mít za co nakoupit uhlí a vyrábět energie. To je celý problém,“ přiblížil Schober Deníku s tím, že Liberty minimální částku, kterou od ní Tameh bezodkladně potřebUje, zná. Veřejně ji ale komentovat nemíní.

Z vyjádření Liberty sice nevyplývá, že by se Tamehu chystala v nejbližší době zaplatit, podle mluvčí Kateřiny Zajíčkové by však huť dodavateli energií uhlí zajistit dokázala. Narazila však na odpor.

„Jsme velmi zklamáni tímto jednostranným a poškozujícím jednáním společnosti Tameh, které může ohrozit tisíce pracovních míst v celém ostravském regionu. Už jsme navrhli řadu řešení včetně nabídky toho, že zatímco budou probíhat naše společná jednání, poskytneme elektrárně potřebné uhlí na udržení provozu. Budeme nadále pokračovat v našem úsilí nacházet společná řešení tak, abychom zabezpečili, aby neblahé kroky, které společnost Tameh předkládá, nepoškodily udržitelnou budoucnost naší společnosti nebo neměly dopad na zdraví a bezpečnost našich zaměstnanců a okolních obcí, které jsou na nás v oblasti vytápění závislé,“ dodala mluvčí huti Kateřina Zajíčková.

Začala odstávka kotlů

Tameh odmítá, že by šlo o nátlak, jak se domoci peněz, které mu patří, taková je podle něj zkrátka trpká realita. Proces odstávky i znovuobnovení provozu je podle mluvčího Schobera složitý a nákladný, s každým dnem se tak krize jen prohlubuje. O vlastní zaměstnance se Tameh dokáže postarat.

„Zatím není rozhodnuto, jak budeme fungovat dál, nyní je klíčové, že není z čeho vyrábět energie. Liberty musí zaplatit, abychom mohli nakoupit uhlí a pokračovat ve výrobě. Neplánujeme však nyní propouštět zaměstnance, Tameh a akcionáři se o ně postarají,“ ujistil Schober. Takovou jistotu, navzdory opakovaným příslibům vedení huti, už ale nemají zaměstnanci huti. V Liberty Ostrava jich pracuje na šest tisíc.

„Na náš popud vznikne pracovní skupina, která prověří možnost použít peníze z Modernizačního fondu i pro Liberty, MS Pakt zaměstnanosti mapuje možnosti pracovního uplatnění zaměstnanců nejen tohoto podniku, ale i navazujících firem,“ uvedl ve čtvrtek hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška. Už dnes má být v Liberty Ostrava odstaven hlavní kotel K10, výroba má pokračovat pouze ve dvou menších, a to do vyčerpání zásob uhlí, k čemuž by podle odhadů mělo dojít na přelomu týdne. Tameh huť opakovaně upozorňoval na kritickou situaci, vedení Liberty však s řešením nepřišlo. Navzdory očekávatelným následkům huť přesto tento týden veřejně představila svůj optimalizační plán, který mimo jiné počítá s obnovením prvovýroby a provozu vysoké pece během ledna. Původně se tak mělo stát začátkem listopadu, pak v průběhu měsíce a poté v prosinci.

Tameh však kromě zaslaného oznámení o ukončení provozu zpochybňuje také nedávné soudní moratorium, které před několika dny vyhlásil Krajský soud v Ostravě a které tak huť de facto brání před insolvencí a Tamehu v tom, aby se domohl dlužných peněz.

Tameh se odvolal u soudu. Za problémy si podle něj může huť sama

„Současné problémy Liberty Ostrava jsou způsobené nikoliv důvody uvedenými v žádosti o moratorium, v níž ostravská huť hovoří o negativní tržní situaci, ale především vztahy ve skupině Liberty Steel Group. Liberty Ostrava totiž ještě donedávna hospodařila se ziskem. Stávající majitel huti Sandžív Gupta ale peníze zapůjčil do zahraničních podniků v rámci skupiny Liberty Steel Group. Právě to je důvodem, který Liberty Ostrava neumožňuje platit její tuzemské dluhy,“ vysvětlil Tameh v tiskovém prohlášení, které má Deník k dispozici, proč se Tameh u soudu proti moratoriu odvolal.

„Návratnost úvěrů přesahujících 7 miliard korun, které Liberty Ostrava poskytla jiným subjektům ve skupině, je přitom sporná,“ rozporuje dále Tameh. „Sandžív Gupta totiž mohl veškeré problémy ostravské huti vyřešit prostým vrácením těchto prostředků zpět do ČR. To se však nestalo. Liberty Ostrava místo toho požaduje soudní ochranu, na níž ale v dané situaci logicky nemá nárok,“ je přesvědčen výhradní dodavatel energií do kunčické huti. Liberty Ostrava podle vyjádření ohrožuje fungování a existenci Tamehu – a tedy i svou vlastní.Na druhé straně to vnímají obdobně, avšak zrcadlově.

„Abychom tento obchodní spor zasadili do kontextu, společnost Tameh využila nedávné energetické krize a během posledních 18 měsíců systematicky předražovala služby společnosti Liberty Ostrava. Toto jednání vedlo k tomu, že náklady na energie v Liberty Ostrava přepočtené na tunu oceli vzrostly od akvizice závodu v červenci 2019 o 340 procent,“ doplnila Kateřina Zajíčková za Liberty s tím, že spolu s inflací a dalšími vlivy je dnes pro huť téměř nemožné vyrábět ocel za cenu, která by jí umožnila efektivně konkurovat výrobcům ze zahraničí.

V zahraničí je majitel vyšetřován z pronevěry a praní peněz

„Tyto peníze nyní, při celosvětovém propadu poptávky po oceli, ostravské huti chybí,“ okomentoval kritickou situaci v Liberty Ostrava ekonom Lukáš Kovanda. Každý podnikatel, ať jde o pekaře na rohu nebo ocelářského magnáta, by podle něj měl mít vždy určitou finanční rezervu na „horší časy“, třeba právě pro případ ochabnutí poptávky.

„Na to však Gupta v zápalu své megalomanie zjevně nemyslel. Gupta zkrátka rozjel až příliš rizikovou partii a teď se mu jeho globální impérium, vystavěné na pochybných obchodech, hroutí. Obětí mohou být právě i hutníci z Liberty Ostrava,“ uvedl v komentáři Kovanda a připomněl, že Britský úřad pro vyšetřování závažných finančních zpronevěr už od roku 2021 prošetřuje Guptovu zastřešující skupinu GFG Alliance, do níž spadá i Liberty House, tedy i kunčická huť.

„Britské úřady skupinu podezřívají ze zpronevěry a praní špinavých peněz. Gupta zřejmě i proto raději žije v Dubaji a do Británie, kde vyrůstal, studoval a začínal podnikat, se vrací jen sporadicky. Guptovo podnikání prošetřují rovněž úřady ve Francii, které jej podezřívají rovněž z praní špinavých peněz a ze zneužití firemního majetku,“ doplnil stávající vizitku vlastníka kunčické huti renomovaný ekonom.

Lidé bez tepla nezůstanou, ujišťují municipality

Vedení Moravskoslezského kraje vede delší čas vícestranný dialog, krizi v huti řeší také krajská tripartita, opakovaně zaznívá apel na vládu. Víc ale kraj dělat nemůže.

„Vedení Liberty předevčírem předložilo plán, jak bude postupovat dál. Jestli je tento plán reálný, nebo ne ukážou další dny. Vše je ale v rukou Liberty. Moravskoslezský kraj v tomto nemá jakoukoliv další kompetenci,“ vzkázal hejtman Jan Krkoška. Podle náměstka hejtmana pro průmysl a energetiku Jakuba Unucky jde o čistě obchodní vztahy soukromých firem.

„Výjimkou je ale přímý dopad na ostatní obyvatele Moravskoslezského kraje, protože na vytápění Liberty je závislých mimo jiné i několik tisíc obyvatel Vratimova. Zdrojem tepla jsou samozřejmě kotle společnosti Tameh. Proto jsme oslovili vedení Vratimova, zda disponují záložním zdrojem tepla. Když se potvrdilo, že takový zdroj není k dispozici, obrátili jsme se na společnost Veolia s dotazem, zda je techniky možné zásobovat Vratimov z jejich teplárenské soustavy. Potvrdilo se, že to možné je,“ popsal Jakub Unucka s tím, že Vratimov, Liberty, Tameh a Veolie nyní o možném přepojení zdroje jednají.

„Dohoda zajistí vytápění Vratimova bez jakéhokoliv výpadku. Zda k přepojení skutečně dojde, nebo se v posledních hodinách podaří vyhasnutí kotlů zabránit, už nebude mít na obyvatele Vratimova vliv. Teplo mít budou,“ dodal Unucka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Chacharská zpověď Richarda Krajča: Proč fandí Baníku? Co má společné s Barošem?Richard Krajčo se v podcastu Ostravské ozvěny rozpovídal o Baníku Ostrava. | Video: Deník/Kateřina Součková