A přestože od pondělí 9. listopadu zpřísní podmínky při překročení hranic i Česká republika a lidé budou muset při návratu do ČR na hranicích podstoupit kontrolu příznaků infekčního onemocnění, na nákupy za hranici (nejen) obyvatelé česko-polského příhraničí vyrazit mohou. 

Jak Deníku řekla mluvčí ministerstva zahraniční Zuzana Štíchová, platí výjimka pro cesty, v rámci nichž lidé v rizikové zemi (v tomto případě Polsko) nestráví více než 12 hodin. „Pokud tedy čeští občané pojedou do Polska například za nákupy, do dvanáctihodinové lhůty se určitě vejdou. Povinnost testu se proto na takový případ nevztahuje,“ sdělila mluvčí ministerstva zahraničí.

Zároveň ale upozornila, že platí vládní nařízení o omezení pohybu obyvatel pouze na nezbytné cesty. V Česku začne od pondělí 9. 11. 2020 platí povinnost testu na koronavirus při návratu z "červené" země, kterými jsou prakticky všechny evropské země včetně Polska, vyjma Německa, Řecka Pobaltí a severských zemí.

I proto Polsko od už soboty omezuje počet lidí v obchodech menších než 100 metrů čtverečních, který je 1 člověk na 10 metrů čtverečních. Uzavřeny budou hotely s výjimkou ubytování lidí na služebních cestách. Školáci 1. až 3. tříd se budou vzdělávat distančně.