"Procenta s bílými Vánocemi se pro hory trochu zvýšily, pro nížiny snížily, předpověď se tak výrazněji nemění. Během pondělí by se na horách měly objevovat sněhové přeháňky nebo občasné sněžení, podobně i na Štědrý den. Model z Readingu předpovídá na Štědrý den pro Lysou horu až 20 centimetrů sněhu,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav na svém facebookovém profilu.

Na Štědrý den se na Lysé hoře neobjevil sníh v letech 2014 a 2015. Naopak rekordní výška sněhu za posledních třicet let byla naměřena v roce 2005 (188 centimetrů), 2001 (141 centimetrů) a 1992 (93 centimetrů).

V nížinách by se na Štědrý den teploty měly pohybovat kolem 4 stupňů Celsia a přeháňky budou dešťové. Během vánočních svátků se bude pomalu ochlazovat, sněhové vločky by měly den ode dne propadávat níž.

„Na horách bude ke konci roku panovat celodenní mráz se sněhovými přeháňkami a pokud vyjdou předpoklady modelu ECMWF, tak se ke konci roku dostanou sněhové srážky i do nížin,“ dodal Český hydrometeorologický ústav.

Nezvyklé teplo panovalo v regionu hlavně ve středu. Na Lysé hoře šplhala rtuť teploměru až k deseti stupňům Celsia, patnáct stupňů a více naměřili meteorologové například v Ropici či Lučině.