Nasazenou roušku na dotaz soudu zdůvodnil svým nachlazením. „Děkuji vám za ohleduplnost,“ reagoval soudce.

Drogy a nůž

Vladimír P. v červenci loňského roku v bytě v Mládežnické ulici v Bohumíně-Skřečoni napadl s nožem v ruce druha (40 let) své matky. „Veden záští vůči němu pojal záměr usmrtil ho nožem,“ konstatoval státní zástupce.

Agresivní mladík napadal lidi na Svinovských mostech.
VIDEO: Jen pro silné nervy. Mladík v Ostravě shodil seniorku do kolejiště

Vladimír P. v osudnou chvíli čekal na otčímův příchod domů. Vzápětí se vydal do kuchyně, kde vzal nůž s čepelí dlouhou deset centimetrů. Muže nejprve nečekaně napadl v obývacím pokoji, poté pokračoval v ložnici, kde se oběť chtěla zavřít.

Měl štěstí

Výsledkem byly čtyři bodné rány a dvě bodnořezné rány na hlavě a trupu. Čepel mimo jiné zasáhla krk a břicho. Muž skončil ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě, kde se podrobil chirurgickému zákroku. Naštěstí nedošlo k závažnějšímu zranění.

Zdeňka Radila přivedla k soudu vězeňská eskorta.
Bývalý šéf Pivovarů Lobkowicz byl vydán do ČR. V Ostravě stanul před soudem

„Jen díky sebeobraně poškozeného a shodou šťastných okolností nezávislých na vůli obžalovaného mu nezpůsobil mnohem závažnější a na životě bezprostředně ohrožující poranění,“ konstatoval žalobce.

Přiznal se

Vladimír P. se ke všemu přiznal s tím, že fakta uvedená v obžalobě jsou pravdivá. „Lituji toho, přiznávám se a prohlašuji vinu. Chci se také omluvit za to, co jsem udělal. Vše činím dobrovolně,“ vypověděl u soudu. Vladimír P. má již za sebou několik odsouzení a pobytů ve vězení. Už jako mladistvý dostal dva a půl roku žaláře za loupež.

Státní zástupce pro něj původně za pokus o vraždu žádal třináctileté vězení. Po prohlášení viny svůj návrh snížil o jeden rok. Pro uložení trestu pod spodní hranici sazby podle svých slov nevidí důvod. Důvodem je zejména minulost obžalovaného a vzrůstající agrese jeho činů.

Prosil o shovívavost

Prostor k vyjádření dostal i napadený muž, který požádal o mírný trest pro obžalovaného. „Já bych mu nedával tolik roků, pane soudce. Nechci, aby dostal tolik roků. Já jsem ho vychovával. Taky v tom mohla být i moje chyba. Když byl pod vlivem drog, tak chtěl zabít všecky, nejen mě. Já jsem na něho kvůli těm drogám řval. A on se mě pak bál,“ uvedl muž.

Ilustrační foto.
Umělá inteligence na univerzitách? Na Ostravsku AI nezakazují, ale cílí na etiku

Krajský soud nakonec Vladimíru P. za pokus o vraždu vyměřil souhrnný trest ve výši deset a půl roku ve věznici se zvýšenou ostrahou. V rozsudku je započteno i předchozí sedmiměsíční odsouzení za krádež čokolád. Senát mu současně uložil ochrannou protitoxikomanickou léčbu ústavní formou. Verdikt není pravomocný. Obžalovaný jej sice na místě přijal, státní zástupce si ale ponechal lhůtu. Pokud se odvolá, bude mít poslední slovo Vrchní soud v Olomouci.