Železniční neštěstí ve Studénce, při kterém v roce 2008 zemřelo osm lidí, se zřejmě vrací k novému projednání. V pátek o tom v neveřejném jednání rozhodoval odvolací Krajský soud v Ostravě.

Senát podle všeho zrušil verdikt Okresního soudu v Novém Jičíně z prosince loňského roku. Tehdy byli všichni obžalovaní osvobozeni.

Oficiálně však výsledek odvolacího řízení nebyl oznámen.

„Zasedání se konalo bez přítomnosti stran a jeho výsledek tedy nebude možné zveřejnit před tím, než bude všem řádně doručeno,“ vysvětlil mluvčí Krajského soudu v Ostravě Jiří Barč. Vše ale nasvědčuje tomu, že došlo ke zrušení původního rozsudku. Soud má nyní deset dnů na vyhotovení rozhodnutí, které poté rozešle.

Tragédie se odehrála 8. srpna 2008 ve Studénce. O život přišlo osm lidí, téměř stovka pasažérů utrpěla zranění, mnozí velmi vážná. Rychlík jedoucí do Prahy narazil do spadlé konstrukce opravovaného mostu. Státní zástupce postavil před soud deset lidí, kteří podle jeho názoru naštěstí zavinili.

Novojičínský soud všechny zprostil obžaloby s tím, že nebylo prokázáno, že by se uvedené trestné činnosti dopustili právě oni. S tím ale nesouhlasil státní zástupce, který se odvolal se ke Krajskému soudu v Ostravě.

Soud se zabýval i kauzou Petra Kramného

Ostravský krajský soud v pátek projednával i další ostře sledovanou kauzu týkající se Petra Kramného. Rozhodovalo se o námitce podjatosti, kterou proti soudkyni Renatě Gilové i celému senátu, jenž Kramného pravomocně odsoudil k osmadvaceti letům žaláře za vraždu dcery a manželky, podala Kramného advokátka Jana Rejžková.

O podjatosti jednal samotný senát v rámci neveřejného zasedání. Žalobce, Kramný ani jeho obhájkyně se jednání nezúčastnili. Rozhodnutí padlo, ani v tomto případě však výsledek oficiálně oznámen nebyl. Očekává se zamítnutí námitky podjatosti.