Vlka obecného zaznamenala fotopast už během října. Podle ochranářů to potvrzuje, že tento druh se v posledních letech začal pozvolna vracet na naše území. Návratem velkých šelem, k nimž se kromě vlků řadí i rysi nebo medvědi, do českých lesů se zabývá organizace Hnutí Duha Olomouc.

Podle koordinátora této skupiny Miroslava Kutala je vysoce pravděpodobné, že vlci časem překročí hranici Olomouckého kraje a dostanou se i do prostoru bruntálského a opavského okresu. Pokud už se tak tedy nestalo.

„Krajina okolo Šternberka a Moravského Berouna těmto šelmám vyhovuje. Jsou to lesy, kde není takový pohyb lidí a nachází se tam dostatek kořisti,“ mínil Miroslav Kutal a ještě pokračoval: „Lesy v okolí Budišova nad Budišovkou, Oderské vrchy a také Vojenský prostor Libavá jsou území, která nabízejí podobné podmínky.

Na Libavé sice probíhají různá cvičení vojáků, ale pojezdy techniky nejsou tak velké. Vlci tedy mohou být na velkém prostoru sami.“

Na Opavsku byl před pár dny spatřen samec losa evropského.
Na Opavsko se zatoulal los, zřejmě přišel z Polska

V JESENÍKÁCH BYLI VLCI POZOROVÁNI LONI

V našem regionu nejde o první zachycení výskytu vlka. Začátkem minulého roku tuto šelmu odhalila fotopast na severní hranici Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

O měsíc a půl později dobrovolníci takzvaných Vlčích hlídek nalezli stopy i na dvou místech v Rychlebských horách. Jednalo se o první důkazy o pohybu vlka v Jeseníkách po více než deseti letech.

Pokud se vrátíme do dubna a května 2014, zjistíme, že vlci patrně udeřili v Krasově západně od Krnova. Na oplocených pastvinách asi 50 metrů od lesa a 300 m od nejbližší zástavby bylo tehdy roztrháno celkem sedm ovcí.

Ostrava ve středu 29. listopadu si naposledy připomněla 750 let od první zmínky o městě. A tečku za oslavami udělala vskutku impozantní. Vzkaz budoucím generacím zanechal v truhle i Deník. Vyvrcholením večera byl velkolepý ohňostroj.
Ohňostroj pro Ostravu. Nebeská show udělala tečku za 750letým výročím města

Protože zabitá zvířata měla hluboké zákusy na krku a kromě vyžraných vnitřností a svaloviny predátor také překousal žebra, podezření padlo právě na vlky. Poškozený chovatel zdokumentoval otisk tlapy šelmy v blátě a místnímu myslivci se podařilo pořídit videozáznam šelmy, bohužel z dálky a dost nekvalitní.

I s ohledem na takové případy ochránce šelem Miroslav Kutal nabádá, aby lidé ohlásili výsledky svých pozorování: „Fotopast na Šternbersku nebyla naše. Byla od tamních myslivců, kteří nám poskytli záznam. Budeme rádi, pokud nám veřejnost poskytne informace o výskytu. Zaslat je lze na email: stopy@selmy.cz.

Vlci se pohybují na obrovském území a bez pomoci veřejnosti není možné jejich výskyt v takové oblasti dokonale zmapovat. Je to důležité i z toho důvodu, aby se na nás případně obraceli poškození chovatelé, kteří po útoku vlků na jejich zvířata mohou žádat odškodnění.“

POSLEDNÍ VLK ZASTŘELEN U BŘIDLIČNÉ

Poslední doložený důkaz o výskytu vlka v Jeseníkách pochází z okolí Břidličné, která se nachází v bruntálském okrese. Jeden vlčí jedinec tam byl zastřelen v roce 2005. Shodou okolností to není nijak závratně daleko od místa, kde byl jiný vlk zachycen i letos na podzim.

Ilustrační fotografie.
Běžkaři si snad letos v Beskydech přijdou na své

Pro odlehčenou ještě připomeňme, že vlci přišli na přetřes i v legendárním televizním sitcomu Comeback, kde byl celý jeden díl věnován Bruntálu. Zazněla v něm hláška, která zlidověla: „Poslední vlk na Bruntálsku byl zabit v roce 2008. Lovcem byl čtrnáctiletý Ingo Vovs. Použitá zbraň: cep.“

Na závěr ještě dodejme jednu zhruba čtyři roky starou zajímavost z Opavska. Tehdy byla členem Mysliveckého sdružení Hvozdnice u Otic nedaleko Opavy zastřelena jiná psovitá šelma. Jednalo se o šakala obecného, což byla v našich zeměpisných šířkách naprostá rarita.

Zdroj: Youtube