Varování před bouřemi platí od 15:00 do půlnoci pro kraje Olomoucký, Moravskoslezský, Zlínský, Jihomoravský a části Vysočiny a Pardubického kraje. Bouře budou lokální. Doprovázeny budou zejména přívalovými srážkami s úhrny kolem 40 milimetrů, v menší míře kroupami do dvou centimetrů nebo nárazy větru o rychlosti až 70 km/h.

Tropické teploty v Praze. Ilustrační snímek
Česko znovu zaznamenalo teplotní rekordy. Nejvíce naměřili na jihu Moravy

Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky a zatopit podchody či sklepy. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. „Bouřky budou postupovat k východu až jihovýchodu, nejintenzivnější pravděpodobně ve večerních hodinách. Situaci budeme sledovat a případně upřesňovat,“ uvedli meteorologové. V první polovině noci budou bouřky slábnout a od západu ubývat.

Dnešní nnejvyšší teploty by v celém Česku měly překročit 31 stupňů Celsia, na jižní Moravě bude ještě tepleji. Platí tam výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. ČHMÚ varuje, že taková vedra jsou vysokou zátěží pro lidský organismus, hrozí přehřátí a dehydratace. Lidé by proto měli omezit tělesnou zátěž, odpoledne nepobývat na přímém slunci a dodržovat pitný režim.

Od středy by měla teplotní maxima překročit 31 stupňů už pouze na jižní Moravě. „V pátek (25. 8.) čekáme přechodně opětovné zvýšení teplot a maximální teploty by mohly znovu překračovat 31 stupňů Celsia i v jiných oblastech, nicméně případnou výstrahu budeme upřesňovat až na základě nejnovějších modelových výstupů,“ dodali meteorologové.