Extrémní stupeň nebezpečí záplav, tedy třetí stupeň povodňové aktivity, hrozí kromě Plzeňského kraje i v krajích Karlovarském, Ústeckém a Libereckém. Povodňovou pohotovost, tedy druhý stupeň, předpokládá Český hydrometeorologický ústav ve Středočeském a Jihočeském kraji. 

Hladiny řek v kraji
Bělá – 128 cm

Opavice – 79 cm

Opava – 127 cm

Moravice – 88 cm

Odra – 133 cm

Ostravice – 132 cm

Olše – 94 cm

Lučina – 24 cm

Stonávka – 28 cm

Lubina – 18 cm

První stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, očekávají v Praze, kde nechali vyklidit náplavky na území Prahy 1, 2 a 5, a Královéhradec­kém kraji.

V postižených regionech se proto scházejí povodňové komise. Podle předpovědi má pršet až do neděle. Desítka monitorovaných řek v Moravskoslezském kraji je ale zatím v zelených číslech.

Pro náš kraj v noci ze soboty na neděli meteorologové předpovídají oblačno až polojasno, ojediněle déšť nebo přeháňky, v Jeseníkách budou srážky četnější. Nejnižší teploty 10 až 7 °C. Mírný jižní až jihovýchodní vítr. V neděli má být převážně oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 17 až 20 °C, na horách 11 až 15 °C. Mírný východní až severovýchodní vítr.

Červen nebude příliš teplý a zřejmě i proprší

Červen nebude příliš teplý a ani tento měsíc by lidé neměli doma zapomínat deštníky. Rtuť teploměru by se měla v nadcházejících čtyřech týdnech pohybovat pod nebo u dlouhodobého průměru, který je pro toto období 16,6 stupně.

Pršet bude i po současných deštivých dnech dál průměrně až nadprůměrně. Vyplývá to z dnes zveřejněné měsíční předpovědi Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ). Už nyní přitom meteorologové varují před záplavami na severu a západě Čech.

Nižší teploty by podle ústavu měly být hlavně v první dvou červnových týdnech, zbývající dva týdny budou většinou průměrné. To, že by se teploty mohly vyšplhat přes 17 stupňů Celsia aspoň na konci školního roku, je podle meteorologů málo pravděpodobné.

Více deště předpovídají v prvním a posledním červnovém týdnu, v období od 10. do 23. června by srážky měly být u dlouhodobého průměru, který pro červen činí 74 milimetrů.

Nejvyšší průměrnou teplotu zaznamenali meteorologové v období od 3. do 30. června v roce 2003, a to téměř 20 stupňů. Naopak nejchladněji bylo v roce 1985, kdy nejnižší průměrná teplota byla 13,6 stupně. Nejsušší byl rok 1976, kdy průměr srážek dosáhl jen 19 milimetrů. Nejdeštivější byl rok 1979 s průměrným úhrnem srážek 125 milimetrů.