Dočtete se v dnešním tištěném vydání Deníku.

Řádí mezi zdravotními pojišťovnami na Moravě a ve Slezsku novodobý zbojník Ondráš? Vypadá to, že ano. Zatímco ještě před nedávnem si zdravotní pojišťovny stěžovaly, že jim podomní náboráři od konkurence přetahují klienty, nyní události dostaly zcela opačný spád. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) poukazuje na to, že naopak od konkurence „někdo" klienty registruje k nim.

Nejvíce na severu Moravy

„V některých regionech dostala policie sérii trestních oznámení, jejichž pisatelé tvrdí, že byli podomními náboráři bez vlastního vědomí přeregistrováni od jiné zdravotní pojišťovny k VZP," vysvětluje mluvčí VZP Oldřich Tichý. A jedním dechem dodává: „Protože VZP na rozdíl od konkurenčních pojišťoven nepoužívá k akvizici žádné najaté firmy a podomnímu náboru pojištěnců se obecně vyhýbá, může jít o dílo podvodníka či podvodníků."

Dávejte si pozor, komu se vydáváte všancJak vidno, nemusíte být obzvlášť velký koumes, abyste někoho přeregistrovali k jiné zdravotní pojišťovně. Stačí formulář z webových stránek pojišťovny a získat osobní údaje dotyčného. Připojíte falešný podpis a pošlete poštou. Nová pojišťovna by vám ale měla zavolat a přehlášení ověřit. Co funguje na sto procent?
Nebo třeba zavoláte jisté stavební firmě, že pro ni máte „kšeft," ale potřebujete honem telefonicky nahlásit jména, rodná čísla a čísla občanských průkazů zaměstnanců. A pak natěšený stavitel přijede na místo stavby a zjistí, že se nic nestaví. Naopak, dodatečně se u své zdravotní pojišťovny dozví, že už u ní není pojištěn a patří k jiné. I to je jeden ze skutečných „příběhů" na téma Jak získat novéno pojištěnce… Nebo přijdete s průkazem pojištěnce Nováka na pobočku a tvrdíte, že jste Pepík Novák
(i když jste Alois Horák) a chcete se u nich pojistit. Občanku zde po vás požadovat nesmí. Tak jak to překontrolovat?
A protože do konce června ještě pár dnů zbývá, buďte obezřetní, když někdo zazvoní u vašich dveří a bude se dožadovat vašich osobních údajů a tvrdit, že právě ta vaše zdravotní pojišťovna končí…

A nejvíce kolem deseti případů leží na policejních odděleních severní Moravy a Slezska: v Opavě, Havířově, Vratimově či Slezské Ostravě. Nejčastěji jde o pojištěnce ze sociálně slabších vrstev.

Podezřele už podle Tichého působí to, že se trestní oznámení začala ve větší míře objevovat teprve v minulých týdnech. Tedy v době, kdy zbývá už jen necelý měsíc do vypršení letošního přeregistračního termínu. Kdo chce totiž od 1. ledna 2015 změnit zdravotní pojišťovnu, musí podepsat přestupní lístek do 30. června 2014. „Všeobecná zdravotní pojišťovna se zřejmě v minulých dnech stala terčem cíleného pokusu o poškození jejího dobrého jména," míní Tichý.

Jeden případ za všechny

Jistá dáma z Opavy přišla podat na svou zdravotní pojišťovnu přehled k doplatku pojistného, a tam se dozvěděla, že už není jejich klientem a je přeregistrována k VZP. Aniž jednala s kýmkoli a komukoli dávala k dispozici své osobní údaje, jež jsou k tomuto kroku potřeba. A ani nic nepodepisovala. Ona dáma byla původně klientkou Revírní bratrské pokladny (RBP). Ostatně právě od této zdravotní pojišťovny mělo být „přeregistrovaných" klientů nejvíce. Méně už od České průmyslové zdravotní pojišťovny, ta ale ústy mluvčí Elenky Mazurové sdělila, že žádné stížnosti v tomto smyslu nezaregistrovala.

Jan Vomlela z Revírní bratrské pokladny však potvrdil případy, kdy někdo jejich pojištěnce právě k VZP přeregistroval. A to i podvodem.

„V prvních dvou měsících jsme zaznamenali masivní odchod našich klientů právě k VZP. Šlo o tisíce lidí, pak to na nějakou dobu polevilo," říká. Tím „pak" myslí dobu, kdy zaměstnanecké pojišťovny podepsaly memorandum. Právě proto, aby k nekalým praktikám při vzájemném přetahování pojištěnců nedocházelo. Ale VZP se to netýká. A tak i když Vomlela odmítá spekulovat o tom, kdo tedy klienty k VZP přetahuje, podotýká: „Žádné kuře zadarmo nehrabe."

Ondráš z vlastních řad?

Kdo tedy tím „kuřetem" může být? Pokud to není, vzhledem k teritoriu největšího výskytu podvodů, onen zbojník Ondráš a VZP nemá externí náboráře, bude na policii, aby na viníka ukázala. Možná, že odpověď nalezne na webových stránkách samotné VZP - více zde.

Zde zveřejnili půldruhého měsíce starý článek Deníku o nekalých praktikách zdravotních pojišťoven. Mluvčí VZP Oldřich Tichý tehdy pro Deník uvedl: „Snažíme se motivovat vlastní zaměstnance, aby přiváděli nové klienty. Pokud se jim podaří přivést určitý počet nových lidí, mohou to poznat např. na mimořádných odměnách, ale nejsou to nijak horentní částky, jde o jednotky tisíc korun. Pokud by byl někdo hodně dobrý a přivedl asi stovku nových lidí, dostane na dobu svého zaměstnání VZP zapůjčen služební iPhone nebo iPad."