Umožňuje mnohem preciznější a účinnější ozáření určitých druhů nádorů, a tím i menší následky pro pacienta a také výrazné zkrácení doby léčení. Ve fakultní nemocnici jej mají od srpna 2010.

„Dvě třetiny pacientů tvoří lidé s nádorovými onemocněními plic, slinivky, jater nebo páteře, třetinu pacientů tvoří muži s karcinomem prostaty," jmenuje přednosta Onkologické kliniky nejčastější diagnózy, s nimiž lékaři do Ostravy odesílají nejen pacienty z kraje, ale z celé republiky. Jak doplnil mluvčí nemocnice Tomáš Oborný, desítky pacientů přijíždějí také ze Slovenska, kde tuto možnost léčby nemají.

Zájem je velký, v současnosti se čekací doba pohybuje kolem dvou měsíců. Kybernetický nůž je přitom v provozu od pondělí do pátku až 15 hodin denně. Jen v loňském roce jím bylo léčeno na 450 lidí. A zdejší Onkologická klinika si tak připsala světový rekord.

„Náš kybernetický nůž ročně ozáří čtyři sta padesát pacientů, z toho osmdesát pět procent, je extrakraniálních. To znamená s indikacemi nádorových onemocnění mimo oblast hlavy. A to je výsledek, s nímž jsme se při srovnání jednotlivých center ve světě dostali na první příčku pomyslného žebříčku," vysvětlil přednosta Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava David Feltl.

Jak doplnil, tyto údaje vyplynuly ze statistik vedených výrobcem CyberKnifu. Zatímco ve světě se počet tímto způsobem léčených pacientů pohybuje kolem sto dvaceti za rok, v Ostravě je jich třikrát tolik.

David Feltl zdůrazňuje, že světovou jedničkou se právě ostravské pracoviště stalo díky kombinaci několika faktorů. „Tím základním je skutečnost, že přístroj, jakým CyberKnife je, do roku 2010 ve spektru nabídky léčby nádorových onemocnění v České republice chyběl. Jeho pořízení umožnilo i léčbu pacientů, pro které by jiná metoda nepřipadala v úvahu," vysvětlil lékař.

Pochvaluje si také dobrou spolupráci s onkology v celé republice. „Vědí, že přístroj má výborné výsledky, a už zcela běžně k nám své pacienty posílají," říká s tím, že významnou roli hraje rovněž strategie komunikace se samotným pacientem. Umožňuje, aby lidé oslovovali lékaře přímo. „Devadesát procent konzilií vyřizujeme elektronicky prostřednictvím e-mailu, pacienti od nás dostávají odpovědi do 24 hodin od prvního kontaktu."

Na jaře letošního roku bude navíc kybernetický nůž vybaven nejnovější verzí softwaru. „Přínos tohoto kroku se projeví ve zhruba patnáctiprocentním zrychlení léčby, které nám umožní zkrátit čekací dobu a ročně léčit přibližně o 50 pacientů více. Kromě toho se o hodný kus cesty přiblížíme k našemu cíli stát se jedním ze tří evropských školicích center," dodal David Feltl.

Co možná o kybernoži nevíte
• Od zprovoznění kybernože ve Fakultní nemocnici Ostrava v srpnu 2010 zde bylo do konce roku 2013 léčeno 1700 pacientů. O provoz a léčbu se stará tým složený ze čtyř radiologických asistentů, dvou fyziků a tří lékařů.
• CyberKnife ozařuje s deset- až třicetkrát větší přesností než jiné lineární urychlovače. Je schopen pomocí robotického ramene vysílat svazek velmi tenkých paprsků z téměř každé pozice a ozařované místo i robotické rameno jsou nepřetržitě monitorovány a kontrolovány počítačem. Systém umí kontrolovat pozici nádoru během ozařování, takže reaguje na sebemenší pacientovy pohyby tak, aby nedošlo k poškození zdravé tkáně a záření bylo zacíleno pouze na nádor.
• Léčba probíhá ambulantně. Na rozdíl od klasické radioterapie, která probíhá ve frakcích a trvá 6 až 8 týdnů, CyberKnife pracuje jednorázově nebo v několika málo aplikacích. Místo osmi a půl týdne je pacient léčen 2 až 10 dnů se stejným či lepším výsledkem a většinou i levněji.
• Neinvazivní léčba pomocí kybernetického nože je rychlejší, účinnější, bezbolestná a nemá závažné vedlejší účinky. Nevyžaduje fixační rámy ke stabilizaci pacienta, který ani nemusí zadržovat dech, není třeba přistupovat k anestézii.
Zdroj: FN Ostrava