Přítomni byli také zástupci památkové péče, pro které je Karnola vzhledem k vysokému stupni ochrany „národní kulturní památka“ mimořádně důležitá. Jejich úkolem bude co nejdřív zmapovat rozsah škod na kulturním dědictví a předat informace na kraj i do Prahy. Pokud to bude mít smysl, jsou památkáři připraveni pozvat do Krnova ty nejlepší restaurátory.

Přestože objekt Karnoly je už zcela dohašený a spáleniště už ani nedoutná, zástupci města ani památkářů se dovnitř hned tak nepodívají. Všechny pozitivní informace o perfektní souhře hasičských týmů a o výborné spolupráci s technickými službami Krnova, které hasičům zajistily sůl do vody mrznoucí při hašení, zastínilo sdělení hasičů a policistů, že byl požár v Karnole zřejmě založen úmyslně.

„Vzhledem k tomu, že se oheň objevil v několika místnostech současně a jakým způsobem se šířil, vše nasvědčuje žhářství. Úmyslné založení požáru je v tuto chvíli nejpravděpodobnější vyšetřovací verzí. Z toho vyplývá, že objekt Karnoly bude po delší dobu, hrubým odhadem minimálně tři nebo čtyři dny, pro nás jako majitele i pro památkáře nepřístupný. Je to nezbytné opatření abychom nenarušili vyšetřování policejních a hasičských techniků,“ potvrdil místostarosta Krnova Michal Brunclík s tím, že škody jsou velmi rozsáhlé.

"Podle předběžného odhadu hasičů se v nejcennější části vzorkovny – dezinatury určitý zlomek historických exponátů ještě podaří zachránit, ale s určitostí to budeme vědět, teprve až se k prohlídce spáleniště dostanou také památkáři a restaurátoři. Pro nás teď bude prvořadým úkolem připravit zajištění objektu před sněhem a deštěm, protože část střechy se údajně zbortila přímo nad dezinaturou," uvedl místostarosta Brunclík, který si neumí vysvětlit, jaký motiv mohl mít žhář, který zlikvidovat jednu z nejvýznamnějších krnovských památek těsně před rekonstrukcí. 

Policisté přijalo oznámení o požáru 20. prosinec v 15.47 hodin. "Okamžitě vyjeli na místo hlídky, které uzavřeli komunikaci, aby mohli hasiči likvidovat požár. Na místě jsme ve spolupráci s městskými strážníky odkláněli dopravu a zajišťovali místo události. Doprava byla obnovena po 23 hodině. 

V tuto chvíli probíhá střežení místa požáru. Jakmile to okolnosti dovolí, bude zahájeno ohledání místa, kterého se budou účastnit specialisté, kriminalisté a policejní psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání akcelerantů hoření," uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Spálenou Karnolu dnes navštíví ministr kultury 

Bývalá krnovská textilka Karnola, která před válkou nesla název Alois Larisch a synové, je národní kulturní památka mimořádného celostátního významu. Svědčí o tom také fakt, že jen co hasiči dohasili spáleniště, zamířil do Krnova nový ministr kultury Ilja Šmíd společně s náměstkem pro řízení sekce kulturního dědictví Vlastimilem Ourodou.

"Dnes kolem 14 hodiny se sejdou s představiteli města Krnova a projednají možnosti pomoci s souvislosti s národní kulturní památku - budovy bývalé textilky Karnola, kterou včera poničil požár. Jednání na radnici proběhne za uzavřenými dveřmi, ale zástupcům médií budou představitelé ministerstva i města po jeho skončení," potvrdila mluvčí krnovské radnice Dita Círová. 

Policie shání videa, fotky a svědectví k požáru Karnoly  

Do ohledání Karnoly po velkém požáru se zapojí nejen specialisté hasičů a kriminalisté, ale také policejní psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání látek, které podporují hoření. Najdou psi v Karnole jen olej z textilních stavů, nebo také stopy po záměrně rozlitém benzínu nebo ředidle? Každopádně policie potřebuje při vyšetřování případu také pomoc veřejnosti. 

"V souvislosti s požárem v Krnově v areálu bývalé textilní firmy  přivítají policisté jakékoli informace, fotografie a videa, které by zachycovaly události na tomto místě ještě před příjezdem policistů a hasičů. Občané, ať kontaktují přímo krnovské kriminalisty na telefonu 974 731 603 nebo na bezplatné lince 158," uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

K TÉMATU

Podobná tragédie se v srpnu letošního roku stala v Třinci-Gutech, kde lehl popelem historicky cenný dřevěný kostel Božího těla z 16. století.

Začátkem března roku 2014 zachvátily plameny historickou chatu Libušín na Pustevnách od známého architekta Dušana Jurkoviče. Smutný konec Jurkovičova skvostu vháněl mnohým do očí slzy.

Tři roky od požáru Národní kulturní památky Libušín skončila veřejná sbírka na její obnovu. Na transparentním účtu byla celkem shromážděna částka 9 956 128, 82 Kč. K tomu Nadační fond ČR na DMS vybral částku 931 108,36. Celková částka činí 10,9 mil. Kč.

Další vzácnou historickou památkou, kterou zcela zničily ohnivé plameny v Moravskoslezském kraji, byl například renesanční kostel sv. Kateřiny Alexandrijské, symbol ostravské městské části Hrabová. I ten se posléze dočkal dobové kopie.