Jak vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví, nárůst počtu nakažených zrychlil na více než dvojnásobek. Na aktuální zhoršenou epidemiologickou situací už reaguje například Městská nemocnice Ostrava.

Ta vyhlásila, že od úterý 19. října až do odvolání platí plošný zákaz návštěv na všech lůžkových stanicích, v Léčebně dlouhodobě nemocných i v Domě sociálních služeb Městské nemocnice Ostrava.

Ostrava i Karviná

Zákaz návštěv se netýká otců u porodu, pacientů v terminálním stádiu onemocnění a pacientů s omezenou svéprávností. „Návštěvy nezletilých pacientů na oddělení Dětského lékařství a na stanici šestinedělí budou povoleny po dohodě s ošetřujícím personálem,“ upřesnila mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.

Zloděj vybírá věci z kabelky.
VIDEO: Ženě bral věci z kabelky, seniora obral přímo u bankomatu

Roste i množství hospitalizovaných s covidem-19. Oproti minulému týdnu se v celé republice zvýšilo zhruba o třetinu na nedělních 463 lidí. Z nich je 86 ve vážném stavu.

Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci zakázalo návštěvy hospitalizovaných pacientů i vedení Karvinské hornické nemocnice, a to od pondělí 18. října. Toto nařízení platí až do odvolání

Hejtman Vondrák má za sebou třetí dávku

Jak uvedl v pondělí hejtman MS kraje Ivo Vondrák na sociální síti Twitter situace za posledních 7 dní není vůbec optimistická. „Nebudu připomínat, co máme všichni dělat, mám 7 dní od třetí dávky a bez doprovodných negativních reakcí,“ dodal do komentáře.

Vondrák už koncem týdne informoval o závěru porady s s poskytovateli akutní lékařské péče v kraji, kde se rozhodlo o navýšení lůžek pro covidové pacienty.

"Zatím nedochází k významnějšímu zásahu do elektivní péče," dodal hejtman a následně doplnil grafy, na kterých je vidět aktuální struktura hospitalizovaných a očkovaných - 76% není vakcinováno. Z pohledu věku je hospitalizovaných 73% ve věku 60+.

Tabulka pacientů s covidem hospitalizovaných v MS kraji, zveřejněná hejtmanem MS kraje Ivo Vondrákem.Tabulka pacientů s covidem hospitalizovaných v MS kraji, zveřejněná hejtmanem MS kraje Ivo Vondrákem.Zdroj: Ivo Vondrák/Twitter

Celkem se od loňského března, kdy se v Česku prokázaly první případy nového typu koronaviru, prokazatelně nakazilo přes 1,7 milionu lidí, většina se uzdravila a 30.545 lidí v souvislosti s nemocí zemřelo. Počty úmrtí rostou v poslední době mnohem rychleji - jen za tento uplynulý ministerstvo eviduje zatím 35 obětí, přitom za celé září jich bylo 44.

Hrozí zase uzavírání škol?

Rostou rovněž počty nově nakažených v přepočtu na obyvatele. Tzv. incidenční číslo, používané státem pro určování protiepidemických opatření, k dnešku stouplo z nedělních 86 případů za posledních sedm dní na každých sto tisíc obyvatel na 90 případů.

Nejvyšší incidenční číslo je nadále v Moravskoslezském kraji, který „vede“ se 150 případy. Nejnižší je v Libereckém kraji (25 případů). Už v pěti regionech ze 14 se počet nových případů za sedm dní na 100.000 obyvatel dostal přes hranici jedné stovky nakažených. Kromě Moravskoslezského kraje je to Jihočeský, Olomoucký a Plzeňský kraj a Praha.

Otevření nového LEXUS CENTRA, 15. října 2021 v Ostravě.
OBRAZEM: Lexus v Ostravě otevřel nový autosalon, takto vypadá

Hranice 100 případů na 100 tisíc obyvatel za týden byla letos na jaře pro vládu určující pro změny opatření. Při poklesu incidenčního čísla pod tuto hranici byly například otevírány školy, muzea a památky nebo uvolňovány podmínky pro provozování služeb.

Na začátku září ale ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a hlavní hygienička Pavla Svrčinová uváděli, že i při opětovném překročení hranice 100 případů se nyní neplánuje uzavírání škol, obchodů nebo kulturních zařízení. V pátek Vojtěch uvedl, že znovu zvažuje možnost, že by v restauracích kontroloval jejich personál bezinfekčnost hostů. Proti tomu však protestují restauratéři.