„Tak malé zásoby vody ve sněhu jsme v Beskydech uprostřed zimy neměli už asi deset let. Snad se situace ve zbytku zimy a na jaře zlepší, i když střednědobé prognózy na následujících čtrnáct dní takovou šanci zatím nedávají," popisuje důsledky suchého podzimu a prosince a prvního měsíce letošního roku technický ředitel Povodí Odry Petr Březina.

Jak dále vysvětluje, loňský rok a začátek letošního se skládal ze dvou kontrastních období.

Téměř plné: jen Morávka a Těrlicko

„Zatímco loni do června šlo o období nadprůměrně vodné, zvláště v Čechách, od července je situace jiná a vody je málo, což trvá i nyní v zimě. Zásoby vody ve sněhu jsou v Beskydech téměř nulové, v Jeseníkách, nad nádrží Slezská Harta, činí asi dvacet procent dlouhodobého průměru. Naštěstí se v prosinci vyskytly dešťové srážky alespoň ve východní polovině Beskyd, a tak máme téměř plné nádrže Morávka a Těrlicko. Naopak pouze ze 62 procent je naplněna nádrž Olešná a z 53 procent nádrž Šance. Rovněž v nádrži Slezská Harta je deficit 25 milionů krychlových metrů, což ale pořád znamená u této velké nádrže naplnění na 85 procent," upřesnil technický ředitel Povodí Odry.

I přes uvedené deficity vody v některých nádržích se vodohospodáři snaží vypouštět do řek průtoky, které situaci zlepšují oproti přirozenému stavu.

„Takový postup nám také ukládá manipulační řád naší vodohospodářské soustavy. Pouze z nádrže Šance je odtok z důvodu opravdu nízkého stavu vody na povoleném minimu. Celkově lze situaci popsat jako netypickou," doplnil Petr Březina.