Sdružené zdravotnické zařízení SZZ Krnov přesně před měsícem 17. října otevřelo nové odběrové místo na testování COVID-19 v budově bývalé lékárny. S příchodem podzimního počasí chtěla nemocnice nabídnout zdravotníkům v lékárně lepší zázemí, než jaké měli v odběrovém stanu. 

Autobusy 3ČSAD. Ilustrační foto.
Autobusy v kraji začnou jezdit podle původních jízdních řádů. Vlaky zatím ne

„Sestry z našich odběrových týmů provedly od března několik tisíc testů. V mrazu, v dešti i v tropech v neprodyšných oblecích a s ochrannými pomůckami zvládaly nápor lidí excelentně a moc jim za nasazení děkuji. Počítáme s tím, že testovat se bude nejméně do jara. Otevřením nového odběrového místa v bývalé lékárně se zvýší komfort pro náš nepostradatelný personál,“ komentoval zřízení nového odběrového místa ředitel SZZ Krnov Ladislav Václavec s tím, že lidé, kteří přijedou absolvovat odběr autem, mají vyhrazená místa na parkovišti před nemocnicí.

Fronta na testy šla až k autobusu

Nový model odběru se krnovské nemocnici osvědčil, ale ozvaly se také kritické hlasy. „Moc děkujeme všem zdravotníkům, akorát podle mě není moc fajn, když venku čeká 40 lidí na testy. S tím se samozřejmě nedá nic dělat, ale není asi moc v pořádku, když stojí ve frontě přes zastávku autobusu, kde se pohybují "zdraví" lidé, kteří nemají podezření na koronavirus,“ napsal vzkaz nemocnici jeden z diskutujících na facebooku.

Testování vzorků koronaviru v laboratoři AGELLAB ve Vítkovické nemocnici v Ostravě, říjen 2020. Ilustrační foto.
Dobrá zpráva z Krnova: počet nakažených klesá

Hned se objevila řada dalších svědectví, jak se fronta potenciálně pozitivních před bývalou lékárnou prolíná s náhodnými kolemjdoucími a s cestujícími na zastávce MHD.

Nemocnice zareagovala pružně

„V minulých dnech došlo k posunutí autobusové zastávky na ulici I. P. Pavlova. Původní zastávka byla jen pár metrů od staré lékárny, ve které se nyní provádí testování pacientů na COVID-19. Jelikož se u místa vytváří fronta a někdy zasahovala až do zastávky, došlo po dohodě s městem Krnovem k jejímu dočasnému posunutí,“ informoval mluvčí nemocnice Jiří Krušina jak byla zjednána náprava.

Česko polské adventní trhy na krnovském náměstí v roce 2018.
Krnov chystá vánoční trhy bez programu. Jaká na nich budou pravidla?