Střelbu v Jihlavské ulici údajně vyprovokoval muž na motorce, který potřeboval ulicí projet kolem hlídkujících vojáků. Ti mu vzali klíčky, aby musel dál pokračovat pěšky. Muž tedy kousek poodešel, ale poté vytáhl náhradní klíčky a začal odjíždět. V tu chvíli začal jeden z vojáků bezhlavě střílet směrem ke kraji silnice, aniž by se přesvědčil, zda míří do prázdna. Nemířil, náhodná střela zasáhla právě mladého učně. Cestou do nemocnice zemřel.

Výstava unikátních koláží a dobových fotografií s názvem „BĚŽ DOMŮ, IVANE!“ (Magistrát Města Ostravy ve spolupráci s fotografem Borisem Rennerem), 19. srpna 2023, Ostrava.
OBRAZEM: Běž domů, Ivane! Také Ostrava připomněla 55. výročí srpnové okupace

Na pohřeb, který se konal o několik dní později v Omicích, se sjelo kolem tří tisíc lidí. A přestože celou obec hlídali policisté, záznam pohřbu zanedlouho vysílala i rakouská televize. Vojáka, který střílel, rodina nikdy nevypátrala.

Osudná cesta pro syna

O několik hodin později se stal jednadvacátý srpen v Brně osudný i Viliamu Debnárovi. Ten se po vyslechnutí zprávy o ruské okupaci rozhodl vydat pro svého pětiletého syna na rekreační chatu ve Třech studních na Vysočině. Při zpáteční cestě okolo půl čtvrté hodiny odpoledne ho chtěl hlídkující sovětský voják zastavil na křižovatce v líšeňské Jedovnické ulici.

Václav Hořejší. Imunolog, mikrobiolog, biochemik
Vzpomínka na srpen 1968

Dodnes není zcela jisté, proč nakonec začal voják po Debnárovi střílet. Nejspíš to bylo proto, že Debnár začal brzdit až po několika metrech a nezastavil ihned na vojákům příkaz. Rus na auto s malým dítětem vypálil dvě dávky ze samopalu.

Rudoarmějci později stříleli i na přivolanou sanitku a ohrožovali lidi, kteří chtěli pomoct. Malý Viliam Debnár, který své jméno dostal po otci, střelbu přežil. V autě musel s mrtvým otcem čekat na vysvobození několik dlouhých desítek minut.

Střet s tankem

Ani jinde na jihu Moravy se lidé agresi sovětských vojáků nevyhnuli. Večer v den okupace jela Slovenka Anna Trechová jako spolujezdkyně v osobním autě okolo Tasovic. Tam vůz předjížděl kolonu ruských tanků, přičemž v protisměru jela další vojenská kolona. Tanky zastavily a jeden z nich při couvání přejel automobil z pravé strany. Trechová podlehla těžkým poraněním páteře.

Fanoušci Viktorie Plzeň
Otazníky v ruské otázce: Hašek je neústupný, fotbalistům by zakázal hrát v Plzni

V Bučovicích na Vyškovsku způsobili okupační vojáci tragédii jen o pár dní později. Během průjezdu armádní kolony Bučovicemi pětadvacátého srpna zasáhla střelba přes zavřené okno bytu Ilju Sušánkovou. Na místě zemřela.

Jen několik z mnoha příběhu těch, kteří se agresi sovětských vojáků nevyhnuli. 

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) spustil portál k výročí 55 let od invaze do Československa. Na něm najdete mapu obětí i s jejich smutnými příběhy.

Mapa obětí okupace.Mapa obětí okupace - pro zobrazení klikněte na obrázek.Zdroj: Repro: USTRCR

V roce 1968 bylo v celém Československu již první den okupace zabito či smrtelně zraněno 58 lidí a do konce roku 1968 stoupl počet obětí na 108. Další oběti si vyžádalo tvrdé potlačení protiokupačních demonstrací režimem v roce 1969. Potvrdilo to nastupující éru takzvané normalizace, která přinesla politické čistky, posílení cenzury či omezení svobod.