„Devětatřicátý ročník to je,“ upozorňovali Roman s Karlem (mezi táborníky, trampy a zálesáky se povinně tyká) z turistického klubu v Horní Datyni. Tradici založili svého času kantoři a mistři z učiliště Nové huti v Ostravě, kteří se snažili přivést k lásce k horám i všemu ostatnímu, co k tomu patří, své žáky. A proto taky nese setkání na Prašivé název Miniškolička zimního táboření.

„Já už mám to venkovní za sebou, brávala jsem na ně i své dva synky, když byli malí. Dneska už ze zdravotních důvodů spávám na chatě,“ podotkla další účastnice. Ta zmínila dnešní běžnou možnost pořízení lepší a hlavně teplejší výbavy. Popisovala rovněž, co se bude podávat: „Gulášovka a trampská bramboračka, všechno se bude vařit na ohni, špekáčky, domácí závin, v chatě chlebíčky. A teplý čaj bez rumu.“

Chlapi ji obratem doplnili, že „tuzemák“ bude mít beztak na zahřátí každý svůj. Od červeného stanu ostatně poté hned dorazil táborník s domácí slivovicí, který hned vysvětloval přednosti zimního stanování: „Žádný hmyz, žádní otravní lidé.“

Kousek od teploměru, ukazujícího aktuálně asi tři a půl stupně nad nulou, si chystal spaní Olda z Dolní Lutyně, pětasedmdesátiletý veterán. „V lednu jsem o víkendech ještě nebyl doma. Proč taky, když to jde? Kolem mě ostatní jen umírají,“ nechal se slyšet s tím, že má za sebou z prvního letošního měsíce už výlety u Brna, na Opavsku i v okolí České Třebové.

V kraťasech

Vedle se utábořil mladý muž, který zima / nezima vyšel na Prašivou v turistických kraťasech. „Jsme tady, abychom si s bandou užili volný víkend, postanovali, pochodili po horách na nějaké ty vyhlídky," líčil.

Organizátoři – kteří měli na stanu potvrzení od ochránců přírody, že smí v Beskydech tábořit i rozdělávat otevřený oheň – tvrdili, že program nebude vybočovat ze zažitých standardů. „Posezení, opékání a podávání tábornického jídla, zpívání u kytary. Další den výlety po horách, budou i účastnické listy. Poslední den končíme okolo poledne.“

Podmínky letošního ročníku každopádně poznamenalo oteplení a obleva, nahoře v nadmořské výšce 706 metrů nezůstala žádná souvislá sněhová vrstva. „Ale vloni, to bylo minus jedenáct," upozorňoval Olda. Na sobotu sice předpověď počasí nehlásila takové extrémy, ovšem sněžení by se objevit mělo.

Zimní setkání na Prašivé, jak pořadatelé doplnili, je pro všechny turisty, romantiky, milovníky zimní přírody i mrazivých nocí u táborových ohňů. Datynští turisté ostatně každý rok dělají jeden z prvních víkendů v prosinci obdobnou akci také na vrcholku Lipí nad Morávkou, pojmenovali ji Zimní Klondyke a počet uskutečněných ročníků už dávno překonal šedesátku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mám rodinu, zaskočil kněz z Frýdeckomístecka věřící při mši. Z farnosti odchází

Porušení celibátu ve Frýdlantě nad Ostravicí. | Video: Radek Luksza