Pro univerzity není zkouškové období velkým problémem. „Univerzita je rozsáhlá, takže najít vhodnou místnost a zajistit žádoucí rozestupy není těžké. To se týká kontaktního zkoušení, samozřejmě se ale využívá i to bezkontaktní. Zkoušky online už běžně probíhají, jsme tedy připraveni i na variantu, že by osobní přítomnost na zkoušce vůbec nebyla možná. Vyučující jen využijí formu, která jim v daném předmětu a u daného typu zkoušení nejvíce vyhovuje,“ říká mluvčí VŠB – Technické univerzity Ostrava Petra Halíková. Osobní i online zkoušení bez obtíží funguje i na Slezské univerzitě Opava.

Jak zabránit opisování?

Většina zkoušek běží na dálku i na Ostravské univerzitě. „Snažíme se sjednotit nástroje pro testování a videokonference a naši vyučující také hledají netradiční způsoby, jak znalosti svých studentů ověřovat.

Celých 220 997 korun vynesla online aukce speciálních dresů fotbalového Baníku Ostrava, které mají na rukávech jména osobností z historie i současnosti pivovaru Radegast. 
Baník a Radegast společně pomáhají otrávené Bečvě. Vydražili speciální dresy

V některých předmětech teď studenti získávali zápočty i za kreativní audiovizuální projekty,“ přibližuje mluvčí univerzity Lucie Fremrová. Kromě ústních zkoušek přes videokonference plní studenti i korespondenční úkoly s časovým limitem nebo vyplňují testy do online formulářů. Jak ale zajistit, aby nedocházelo k opisování?

„Studenti pracují buď v chráněných prohlížečích, které blokují další funkce počítače, mají při testech spuštěné webkamery, nebo je pro každého z nich vygenerováno jiné pořadí otázek. Při zkouškách z geometrie se zkoušející studentů dotazuje, jak při práci na úkolu postupovali. Budoucí učitelé tak kromě rýsování pracují i na svých vyjadřovacích schopnostech. Pro některé je to úplně nová výzva,“ vysvětluje.

Smůlu mají umělecké obory i astrofyzikové

Jak již bylo zmíněno, některé studijní programy se musejí na čas s praktickou výukou rozloučit. „Naše obory jako všeobecná sestra, dentální hygiena nebo porodní asistence mají naštěstí pro praktickou výuku výjimku. Vyučujeme však i umělecké obory, ve kterých jsou praktické dovednosti minimálně stejně důležité jako znalosti.

Parkovací dům. Vítězný návrh. Letecký pohled přes náměstí Msgr. Šrámka. Vizualizace.
Podívejte se, tak bude vypadat nový parkovací dům za katedrálou v centru Ostravy

Jedná se o praktické práce s kamerou, zvukem, střihem, postprodukční práce. Ale také třeba astrofyzikové nemohou provádět svá pozorování v univerzitní observatoři nebo pracovat s Unisférou. V těchto výukách bude mnoho co dohánět,“ konstatuje mluvčí Slezské univerzity Karin Martínková.

Podobná je situace i na VŠB. „Na naší univerzitě je to problém. Zakládáme si na velmi praktické výuce, což nám současná situace stěžuje. Při každém rozvolnění je naší prioritou, aby studenti, i když třeba jen dočasně, mohli například do laboratoří,“ míní Petra Halíková.

Do dobrovolnické pomoci je nyní zapojeno mnoho studentů Ostravské univerzity.

„Mediků a dalších studentů zdravotnických oborů se týká dokonce nařízená pracovní povinnost. Kromě řádného plnění svých studijních povinnosti tak pomáhají v nemocnicích, ústavech nebo ve školách. V některých oborech je praktická výuka nenahraditelná. Ze strany univerzity se snažíme alespoň sekundárně tento návrat uspíšit. S rektorem Janem Latou pracujeme na informační kampani na podporu očkování, které je tou nejrychlejší cestou ven ze současné krize,“ dodává Lucie Fremrová.