Smogová situace je momentálně vyhlášená pro aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek. „Příznivý jihozápadní vítr by měl začít foukat až během neděle. Tehdy očekáváme zlepšení. Dnes by se měla rychlost větru zvýšit, ale ze severovýchodního směru. Uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet,“ řekl včera meteorolog Václav Smolka z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Aktuální data o znečištění ovzduší

Ačkoliv meteorologové zdůrazňují silný vliv aktuálních meteorologických podmínek na smogovou situaci, k dlouhodobému řešení se snaží přispět třeba Dopravní podnik Ostrava. „Dopravní podnik pracuje na obnově vozového parku s cílem mít do roku 2020 vozy bez dieselových motorů,“ uvedla jeho tisková mluvčí Karolína Rycková.

I v případě náhlého zhoršení situace by jednatel firmy Koordinátor ODIS (KODIS), která spravuje integrovaný dopravní systém v oblasti, k řešení ve formě jízdného zdarma sáhnout nedoporučil. „Pokud s takovým návrhem přijde město Ostrava jako objednatel dopravy, který dopravu financuje, spočítáme dopady a zavedeme to. Takové řešení už tady ale několik let zpátky bylo a žádný pozitivní efekt to nepřineslo,“ uvedl jednatel KODIS Martin Dutko.

Nejhorší rozptylové podmínky panují často v chladné sezoně od října do března. „Tuto zimní sezonu jsme v podstatě zaznamenali smogové situace až v únoru, kdy začalo mrazivé počasí. Za posledních patnáct dvacet let koncentrace znečišťujících látek v ovzduší klesly, situace je rozhodně zlepší,“ podotkla odborná pracovnice ochrany čistoty ovzduší z ostravské pobočky ČHMÚ Vladimíra Volná.

Ostravské Radvanice hrají evropskou „smogovou ligu mistrů“

Měřící stanice Ostrava Radvanice v sousedství průmyslového komplexu ArcelorMittal přečerpala už 27. února pro letošní rok počet dní, po které smí být legálně překročen denní limit zamoření vzduchu prachem (PM10). Ostravská stanice v Radvanicích se tak zase stala první v České republice, která překročila zákonem stanovené limity pro prach. Včera to uvedlo Centrum pro životní prostředí a zdraví ve své tiskové zprávě. Tato lokalita limity porušuje dlouhodobě a dokonce patří mezi vůbec nejzamořenější místa rakovinotvorným benzo-a-pyrenem v celé Evropě.

Překročit denní limit pro znečištění prachem je povoleno 35 dnů během kalendářního roku. „Podle údajů ČHMÚ monitorovací stanice Ostrava-Radvanice překročila denní limit 36krát 27. února. Také další stanice s nejčastějším překročením denního limitu se nacházejí v Moravskoslezském kraji Věřňovice, Ostrava-Přívoz, Karviná, Český těšín, Havířov a další.,“ uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví. 

MARKÉTA SULKOVÁ, ŠÁRKA MRVOVÁ