Nádherné květy azalek jsou u nás chloubou nejedné zahrady. Jejich domovem je Asie, kde rostou volně buď ve světlých lesích nebo na závětrných stranách hor. Mají rády vlhké klima bez výrazných teplotních změn a vlhkou, kyselou, humózní a kyprou půdu. Snášejí zimu i mráz, ne však sucho.

A přesně tak by měly vypadat podmínky na vaší zahradě, pokud se rozhodnete udělat místo nepřebernému množství odstínů jejich květenství od bílé přes žlutou přes růžovou až po fialovou a červenou.

Tady je základní výbava začínajícího pěstitele venkovních azalek.

Kyselá půda a vláha jsou pro azalky základ

Azalky potřebují v první řadě polostín, kyselou půdu s rašelinou a dostatečnou zálivku. A také dost místa. Tyto rostliny můžou zkrášlovat zahradu několik desítek let, proto je vhodné je umístit na místo s dostatečným prostorem. „Zahradní azalky nepěstujte jednotlivě ani rozptýleně,“ doporučuje pro začátek web Zahrádkářská poradna.

„Nejvhodnější stanoviště je v polostínu, náročné odrůdy vyžadují ranní a odpolední slunce. Severní stěna nebude pro azalky příliš vhodná, protože má více stínu, než je potřeba, a to má vliv na vývoj květů. Nejvhodnější je otevřené místo k západu,“ upřesňuje web.

Krása japonské zahrady plné azalek:

| Video: Youtube

Více keřů udrží správné mikroklima

„Bude se jim dařit pod stromy, v blízkosti jezírka nebo ve skupině více keřů, které si navzájem vytvoří příznivé mikroklima a ochladí okolí. Ve vhodné půdě je lze udržet i na slunci, ovšem potřebují mnohem častěji zalévat,“ doplňuje k volbě stanoviště pro vaše azalky web Flóra na zahradě.

Azalky patří mezi naše nejjedovatější rostliny, nekonzumují se žádné části
a při práci s nimi byste měli používat ochranné rukavice. Jejich květy, listy i stonky po požití způsobují prudké bolesti břicha, potíže
s dýcháním, paralýzu, kóma a následně smrt
.

Pokud máte pro své azalky správné místo, pusťte se do sázení. „Ideální je výsadba do vlhké, silně vyhnojené, vápnoprosté, vřesovištní nebo rašeliništní půdy s pH 4,5 – 5, 5. Vhodný je substrát z kůry borovic a smrků a bílé rašeliny,“ uvádí web Zahrádkářská poradna.

Vhodnou zeminu můžete samozřejmě koupit v zahradnictvích a hobbymarketech už namíchanou v ideálním složení. Vyrobit si ji ovšem můžete i sami. Magazín speciální zahradnictví uvádí, že substráty pro kyselomilné rostliny by měla tvořit rašelina, písek a zahradní zemina v poměru 3:2:1.

„Abyste zvýšili pH, přidejte do substrátu vápenec,“ uvádí web.


Nahrává se anketa ...

Vezměte na pomoc rašelinu

Než ovšem rostliny zasadíte do půdy, musíte ji nejdříve důkladně připravit. Vlhkomilnost azalky velí především nasytit vybraný prostor vlhkostí.

„Před výsadbou je nutné jámu naplnit vodou, aby se nasákla do okolního terénu, a to minimálně dvakrát,“ popisuje postup web Zahrádkářská poradna.

„Vykopanou zeminu musíte nejméně z jedné poloviny vyměnit převážně za rašelinu a je také vhodné přidat speciální hnojivo pro azalky. K promíchání nepoužívejte organické zbytky ze zahrady, tedy listy ani shrabanou trávu. V místě, které je příliš ulehlé a nepropustné, přidejte deset centimetrů drenážní vrstvy z ostrého písku, hrubého štěrku nebo pěnového polystyrenu. Teprve potom přidejte zeminu bohatou na humus, nechte 14 dnů odpočívat a teprve potom rostlinu zasaďte,“ radí web Zahrádkářská poradna.

Azalky japonské v Průhonicích:

Vyberte pro azalku dobrou společnost

Vybrat pro azalku ideální místo, dobrou půdu a zajistit jí dostatek vláhy ovšem není všechno: azalka má ráda dobrou společnost. Nejlépe se jí daří v blízkosti keřů a stromů, které jí především svým stínem pomáhají udržet vláhu a chrání ji před případnými ostrými paprsky, které jí škodí. Daří se jí v blízkosti hortenzií a skimií nebo zahradních kapradin.

„Vhodný je tis, borovice smrk, svída, omorika, zerav západní, dřín a javor dlanitolistý. U větších zahrad jsou vhodné vzrostlé duby, především dub červený nebo křemelák či cedr. Z květin jsou to orientální hybridy lilií, lilie zlatá nebo lilie nádherná. Vhodné jsou kapradiny: kapraď samec, sleziník, netík nebo žebrovice různolistá. Pokud zasadíte v okolí azalek kopytník, vřes, rozchodník, svídu kanadskou nebo šťavel kyselý či brusinku, máte zaručenu kyselost půdy,“ upřesňuje web Zahrádkářská poradna.

Azalku nikdy neokopávejte, mohli byste poškodit její kořeny, které nemají rády řez. Výjimku tvoří jen suché, poškozené nebo zlámané větve. Řez provádějte do rozvětvení, aby na rostlině zůstal dostatek listů. Nevhodné je jednorázové zmlazení, které je nepřípustné pro stálezelené azalky, které tento zásah nepřežijí a odumřou.

Pozor na tvrdou vodu, zničí květy

Stejně jako všechny ostatní rostliny a květiny i azalka vyžaduje dostatek živin. Každoročně na jaře jí dopřejte speciální hnojivo pro kyselomilné rostliny nebo hnojiva přímo určeného pro azalky a rododendrony.

„Co ale rostlina obzvlášť ocení, je dobře uleželý kompost. Ten nejen obohatí půdu o všechny potřebné látky a zvýší v ní podíl humusu, ale také ochrání mělké kořeny azalky. Kromě toho si budou rostliny pochvalovat i mulčování kůrou, štěpkou nebo jehličím, které půdu okyselí, obohatí o živiny a udrží vlhkou,“ doporučuje web Chalupáři - zahrádkáři.

Hlídejte si také kvalitu vody, kterou budete pravidelně zalévat. Azalka je velice citlivá na tvrdou vodu s vysokým obsahem vápníku. „Zálivka takovou vodou bude mít za následek žluté listy a žádné květy. Zalévejte pokud možno dešťovkou nebo alespoň přefiltrovanou vodou. Během horkých letních měsíců azalka uvítá kromě zalévání i každodenní rosení listů,“ radí web.