O tvarování rostlin se zajímal už od dětství. „Když jsem si jako malý kluk hrál na zahradě, všiml jsem si, že přerostlá bonsaj má siluetu trůnu,“ vzpomíná Gavin Munro na dobu, kdy přišel první záblesk budoucí myšlenky ohýbat a pěstovat židle z jednoho kusu.

„Ten obrázek mi zůstal v paměti dalších 25 let. V mládí jsem navíc podstupoval řadu operací, aby se mi narovnala páteř,“ připomíná Gavin další moment, který později vedl k unikátní výrobní technologii. K realizaci ale bylo ještě hodně daleko.

Rostoucí židle Gavina Munroa:

Zdroj: Youtube

Dnes je vyhlášeným inovátorem v oblasti designu nábytku a užitého umění. Na své farmě pěstuje nejen židle, ale také sochy, lampy, rámy zrcadel i stoly.

První sklizeň židlí a lamp

Gavin vystudoval umění v Chesterfieldu, design nábytku na Leeds Becket University a pracoval jako učeň u tradičního truhláře. V Kalifornii stavěl ekologické domy a nábytek z ekologicky udržitelných materiálů. Tyto zkušenosti z něj udělaly předního odborníka ve specializované oblasti pěstování nábytku, vývoje nových technologií a experimentálních přístupů.

Experiment začal již před 17 lety, kdy na dvou malých pozemcích v Peak District ve Velké Británii zasadil první pokusné stromy. Ale to Gavinovi nestačilo, a tak si o dva roky později, v roce 2008, pronajal celý jeden hektar pole a zasadil 3000 stromů. Po čtyřech letech na nich již začal sklízet první prototypy židlí a lamp.

„Dalším logickým krokem proto bylo vytvoření jakési venkovní továrny, která by se vyhnula veškerému odpadu a škodám, způsobeným běžnou výrobou tím, že by ze stromů přímo vypěstovala užitečné a pevné kusy nábytku,“ řekl Deníku anglický designér.

Na svém přírodním tvoření nevidí nic složitého. „V podstatě je to neuvěřitelně jednoduché umění. Začnete trénováním a prořezáváním mladých větví stromů, které rostou okolo speciálně vyrobených forem. V určitých bodech je pak roubujete dohromady, takže objekt sroste do jednoho pevného kusu,“ popisuje proces výroby Gavin.

Po šesti až devíti letech se z židle stane jeden celistvý kus, který na farmě Full Grown  odříznou od stromu, sklidí a rok pečlivě suší. Poté následuje hoblování, broušení a finální úprava každého jednotlivého kusu.

Křivý les v Polsku mate vědce i veřejnost
Přírodní zázrak? Záhadu Křivého lesa v Polsku ještě nikdo nerozluštil

„Je to jemná interakce s přírodou, která vytváří krásné a užitečné předměty. Tento projekt je úplným přehodnocením způsobu, jakým komunikujeme se sebou navzájem a se světem kolem nás,“ říká o ohleduplném projektu Gavin.

Prototypy míří do galerií a muzeí

„Každá židle je umělecké dílo,“ vyjádřil se o výsledcích Gavinovy práce Benoit-Louis Vuitton, vedoucí oddělení umění, kultury a dědictví společnosti Louis Vuitton. A má pravdu. Gavin a celý tým Full Grown uspořádali za posledních sedm let neuvěřitelných 18 výstav v nejprestižnějších institucích po celém světě.

„Prodali jsme několik prototypových kusů, většinou do galerií a muzeí. Skutečné pravidelné sklizně mohou být ale až za deset let. Plánujeme v příštím roce představit několik uměleckých objektů. A ještě v průběhu tohoto roku se bude konat charitativní aukce sochy, která byla na nedávném světovém turné Louis Vuitton v aukční síni Sotheby's v Paříži,“ uvádí Gavin Munro.

Výrobě jednoho svého „kousku“ je Radek Murárik schopen věnovat i stovky hodin práce.
Bez zkušeností začal tvořit. Dnes vyrábí nábytek ze vzácných dřevin

Jejich nejnovější prototyp, židle Beatrix, se navíc chystá na světové turné s věhlasným Vitra Design Museum.

Gavin plánuje s manželkou také rozšíření produktů, ale je to podle něj pomalý proces. „Právě teď zdokonalujeme techniky pěstování židlí a způsoby, jak zasadit židli Orchad. Půjde o vícegenerační projekt, který začne přinášet plody až za jednu či dvě generace. Doufáme, že jednoho dne bude mít každá komunita, která o to stojí, svou vlastní verzi židličkového sadu,“ uvažuje o budoucnosti udržitelného průmyslu Gavin Monro.