Kouzelný živý plot:

| Video: Youtube

Dva roky vám budou stačit na to, abyste měli kolem zahrady téměř tři metry vysoký hustý živý plot z jilmu sibiřského. Počítejte ale s tím, že až dosáhne vámi požadované výšky, budete ho muset nejlépe 4 až 5 krát ročně zastřihávat, aby se vám příliš nerozrostl. Vyplatí se vám proto pořídit si kvalitní nůžky nebo plotostřih. Jilm vás za to díky své hustotě a odolnosti ochrání před venkovními nepříjemnými vlivy.

„Jilm sibiřský (Ulmus pumila), jinak také turkestánský brest pochází z východní Sibiře a vyznačuje se extrémně rychlým růstem. Takže pokud chcete opravdu vysoký živý plot, je pro vás jilm sibiřský perfektní variantou. Jeho finální výška může dosáhnout i 5 metrů. Jilm není náročný na půdu a bohatě se větví,“ uvádí iReceptář.


Nahrává se anketa ...

Výsadba jilmu sibiřského

„Jilm sibiřský je nenáročný na pěstování. Nejdůležitější je při sázení vybrat správné místo a pak už stačí jen zálivka v závislosti na povětrnostních podmínkách, každoroční jarní přihnojování a pravidelné prořezávání, pokud chcete ze sibiřského jilmu vytvořit pěkný živý plot,“ uvádí web Tree House.

Ideální je pro výsadbu sazenic jilmu sibiřského podzim, nejpozději začátek listopadu. Koupené sazenice nemilosrdně sestříhejte na výšku 15 až 30 centimetrů, aby se rozvětvily a větve rostly hned od země.

close Živý plot Lucie Pičkárové. Doporučuje jej pro ty, kdo potřebují rychle rostoucí živý plot. info Zdroj: Se svolením Lucie Pičkárové zoom_in Živý plot Lucie Pičkárové. Doporučuje jej pro ty, kdo potřebují rychle rostoucí živý plot.

Do zimy sazenice dobře zakoření a na jaře hned vyrazí do výšky i šířky, takže za dva roky už přes váš živý plot nikdo neuvidí.

Pokud chcete, aby byl váš plot opravdu hustý, nesázejte ho v jedné, ale ve dvou řadách, v rozestupu 30 cm. Také jednotlivé sazenice jilmu sázejte 20, maximálně 30 cm od sebe.

Myslete také na to, že musíte sazenice vysázet dostatečně daleko od plotu. Nejméně půl metru, ale s ohledem na sousedy je lepší i o něco víc. Samotný živý plot po krátké době vytvoří stín, který by mohl jejich rostlinám vadit.

Co jilmu svědčí

Ideálním místem pro výsadbu jilmu je slunné místo. „Doporučuje se sázet na místa, která přecházejí z plného slunce do polostínu. Jilm sibiřský lze pěstovat v jakémkoli typu půdy s dobrou drenáží. Udržujte pH půdy 5,5 až 8,0. Jilm snáší dobře zásadité podmínky,” radí web Jardineria On.

Výhody živého plotu z jilmu:

  • rychle roste, do dvou let máte vzrostlý živý plot
  • je nenáročný na pěstování i kvalitu půdy
  • chrání před hlukem a zadržuje prach
  • dá se dobře tvarovat
  • nekvete, takže pyl z květů nedráždí alergiky
  • není jedovatý a nemá trny
  • rychlost růstu je možné ovlivnit zálivkou
  • jilm je opadavý keř, ale jeho lístky jsou tak malé, že je stačí na podzim rozfoukat vítr, takže je není třeba namáhavě shrabávat

Tvarování zázračného plotu:

| Video: Youtube

Nevýhodou živého plotu z jilmu kromě častého střihání je, že jeho listí na podzim opadává. Neměli byste také v jeho blízkosti pěstovat zeleninu nebo květiny, které potřebují dostatek slunce a živin. O obojí by je totiž jilmový plot, který vám jinak bude dělat radost i pět desítek let, připravil.

Zaujal vás živý plot z jilmu? A pouřád zkoušíte na vaší zahrádce nové a nové věci? Přečtěte si v nabídce níže i další články na "zahradnické" téma.