Sazenice rajčat a paprik jsou připraveny k přesazení, lidově pikýrování, když mají kromě prvních dvou oválných děložních lístků i první dva pravé listy. K tomu obvykle dochází tři až čtyři týdny po vyrašení. „Rajčata potřebují asi osm týdnů a papriky asi deset týdnů, aby byly připraveny k přesazení ze semínek do zahrady v optimální době výsadby, což je od poloviny května do začátku června,“ uvádí zahradnický web Oregon live.

Pěstování rajčat:

| Video: Youtube

Jak přesadit sazenice rajčat a paprik?

Sazeničky pikýrujte opatrně, abyste nepoškodili jejich křehké stonky a kořínky. Připravte si vhodné květináčky nebo vyšší kelímky od jogurtu, aby se mohl rostlině dobře rozvinout kořenový systém.

Důležité je udělat do dna dírky pro odtok vody, protože v přemokřeném substrátu by nám sazeničky uhnily. Dobrým tipem ze sociálních sítí je dát na dno květináčků kousek toaletního papíru, aby nepropadávala hlína. Než papír zetlí, vytvoří se kořeny.

Pikýrování paprik:

Postup:

  • Květináč nebo kelímek naplňte po okraj substrátem se živinami.
  • Sázecím kolíkem udělejte dostatečně širokou a hlubokou jamku.
  • Rostlinku opatrně podryjte pod kořeny a vyjměte.
  • Pokud jsou kořínky moc dlouhé, zkraťte je.
  • Vložte sazenici do předem vytvořené jamky až po děložní lístky.
  • Lehce přitlačte substrát a opatrně zalijte.

Přesazené sazenice rajčat a paprik dejte na co nejsvětlejší místo. Rostliny pro svůj zdravý růst potřebují nejen optimální vláhu a teplotu, ale také dostatek světla. Teplotu je možné snížit na osmnáct až dvacet stupňů.

Občas přihnojte a čekejte, až rostlinky budou mít osm pravých listů s dobře vyvinutým prvním květenstvím a výšku asi dvacet pět centimetrů. Pak nastane čas pro finální přesun.


Nahrává se anketa ...

Ven až po zmrzlých

K nejčastějším chybám začátečníků patří nedočkavost. Pokud nemáte k dispozici vytápěný skleník nebo pařeniště, musíte počkat, než budete moct sazenice zeleniny vysadit ven. Teplomilná rajčata a papriky můžeme pěstovat venku až od poloviny května, tedy po takzvaných zmrzlých mužích, aby je nepoškodily případné přízemní mrazíky.

close Sazenice rajčat připravené k výsadbě v zahradě. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Sazenice rajčat připravené k výsadbě v zahradě

Do té doby ale můžete začít rostlinky pomalu otužovat. Když se přes den pohybují venkovní teploty mezi deseti a patnácti stupni Celsia, přeneste je na balkon nebo dejte ven za okno.

Do skleníku nebo fóliovníku, ve kterém je budete pěstovat, můžete sazenice přesunout již na přelomu března a dubna.

Ve druhé polovině května už můžete vysadit ven rajčata a papriky, které jste měli zatím doma.

„Vyberte slunné místo s dobře propustnou půdou. Vykopejte díru dostatečně hlubokou, abyste zahrabali stonek sazenice až po první sadu listů. To povzbudí rostlinu k růstu silného kořenového systému. Po výsadbě sazenice dobře zalévejte a udržujte půdu vlhkou, ale ne příliš mokrou,“ radí zahradnický web Gardeners basics.

Jak přesadit papriky:

| Video: Youtube

U paprik si můžete při přesazení vybrat. Buď zasadíte dvě rostliny vedle sebe, aby se mohly navzájem podpírat, nebo můžete sázet každou papriku zvlášť, ale bude třeba jí poskytnout oporu.

„Pro každou rostlinu vytvořte větší otvory, než je potřeba. Do každého vložte trochu prosátého kompostu smíchaného s kostní moučkou nebo organického, dobře vyváženého hnojiva. Sazenici papriky umístěte tak, aby nejnižší listy byly na úrovni půdy,“ doporučuje blog Seed Savers.

Kvalitní substrát

Sazenice rajčat i paprik potřebují kvalitní zeminu.

Zvolte substráty pro plodovou zeleninu, případně zahradnický substrát obohacený vlastním kompostem nebo vermikompostem. Rajčata jsou náročná na živiny. S přihnojováním pomocí vyvážených hnojiv rozpustných ve vodě je pak vhodné začít zhruba dva týdny po výsadbě sazenic. Ve fázi růstu budou rajčata vyžadovat především dusíkatá hnojiva, ve fázi květu a dozrávání pak hnojiva s dostatkem fosforu a draslíku.

Vedle tradičních a osvědčených přípravků se některým pěstitelům se osvědčil tekutý lignohumát či tekutý vermikompost. Přihnojit je můžete například jíchami. „Rajčata milují především zákvasy z kopřiv, které jsou plné dusíku a fosforu. Preventivně byste měli používat také přípravek proti houbovým chorobám, který vám ušetří mnohé nepříjemnosti. Důležité je také chránit rajčata před škůdci,“ doporučil již dříve v článku Jak na šťavnatá rajčata Deník.