Zahrádkáři hortenzie milují pro jejich bohaté květenství v mnoha různých odstínech. Hortenzie nevyžadují příliš péče a snadno je lze pěstovat i v interiéru. Zvláště působivé jsou takzvané kouzelné hortenzie, které kvetou od května až do konce října a průběžně mění barvu. 

Podívejte se, jak krásné jsou vykvetlé hortenzie: 

| Video: Youtube

Pozor na nesprávné prořezávání 

Jedním z nejčastějších důvodů, proč je hortenzie bez květu, je silné prořezávání na jaře. „Co se týká hortenzií talířových či zahradních, mezi které patří hortenzie velkolistá, často nekvetou kvůli špatnému prořezávání. Pokud je příliš silně prořežeme na jaře, květu to uškodí. Pupeny se totiž u těchto druhů hortenzií tvoří pod starými květy už na podzim a přenášejí je ve výhonech do nového roku,“ upozorňují odborníci na webu specializovaném na zahradní rostliny Plantopedia.

Hortenzii stromečkovitou je nutno hluboce seříznout v březnu, čímž podpoříme kvetení. Hortenzii latnatou můžeme na rozdíl od ostatních druhů ořezat hned po odkvětu na přelomu podzimu a zimy.

Slunce ano, ale přiměřeně

Hortenzie potřebuje přiměřenou dávku slunečního světla. „V polostínu je jí nejlíp, musí se chránit před přímým poledním svitem, který by ji spálil,“ radí Jana Volšanská, která provozuje květinářství ve Voticích. „Dostatek slunce je důležitý především u nově vysazených exemplářů. Slunné místo navíc přiláká opylovače, kteří pomáhají zajistit hojnost květů,“ dodává Jana Volšanská.

Chcete bohaté květy? Použijte kravský hnůj

„Pokud jsou půdní podmínky pro hortenzie nevhodné, například se nachází blízko stromů, nemohou přijímat dostatek živin, které jsou důležité pro tvorbu květů. U hortenzií je důležité zajistit mírně kyselou půdu přídavkem rašeliny, na jaře přihnojit dusíkatým hnojivem do konce června i dvakrát až třikrát, vždy ale po přihnojení důkladně zalít,“ radí zahrádkářské fórum Rostliny-cs.

Půda pro hortenzie by měla být výživná, kyprá, kyselá a bez vápníku. Vhodné je přidat rašelinu nebo zetlelý kravský hnůj, který přispívá k dobrému růstu a bohatému kvetení. „Podle stupně půdní kyselosti se květy hortenzie barví od modré a fialové přes bílou až po tmavě růžovou a červenou. V průběhu kvetení je nutno více zalévat, přihnojujte průběžně až do konce srpna. Na zimu nahrňte ke kořenům lehčí substrát nebo vrstvu spadaného listí,“ doporučuje odbornice Jana Válková na zájmovém webu Dobré nápady.

Nenechávejte hortenzie na suchu

Další chybou v péči o hortenzie je jejich nedostatečné zalévání. Rostliny dávají najevo, že potřebují vodu, až po nějaké době. Od jara do podzimu to není problém, protože se můžete řídit podle půdy nebo substrátu rostliny. V zimě však musíte věnovat zvýšenou pozornost ochraně hortenzií před vyschnutím.

I pokojové hortenzie potřebují dostatek vláhy. Švýcarský specializovaný web Garten uvádí, že by se rostliny měly jednou týdně ponořit v květináči na několik minut do vody, dokud se nezvednou bublinky. Poté je nutné nechat hortenzii dobře odkapat, aby nedošlo k přemokření.


Nahrává se anketa ...

Zima hortenziím nesvědčí

Urschula Eggers na zahrádkářském webu Gartenjournal zmiňuje, že přestože téměř všechny odrůdy hortenzií jsou do jisté míry odolné vůči zimě, potřebují odpovídající ochranu. Zejména mladé rostliny by měly být nejen mulčovány a okopávány, ale také chráněny před mrazem a ledovým větrem vhodnou fólií.

Tip jak na škůdce
„Hortenzie jsou poměrně odolné vůči škůdcům, pokud se na rostlině přece jen usadí, lze je obvykle velmi dobře porazit. Nejčastěji se setkáváme s mšicemi, roztoči a slimáky. V tom případě pomůže pravidelné hnojení a prostředky na posílení rostlin. Na mšice je pak účinný pravidelný postřik odvarem z přesličky polní nebo kopřivy. Samotné mšice lze z rostliny spláchnout prudkým proudem vody,“ radí Sabine Kerschbaumer na webu Gartenjournal. 

První rok přinést květy nemusí

Pokud jste hortenzie právě zasadili, je obvyklé, že se během prvního léta neobjeví žádné květy. „Hortenzie si musí zvyknout na nové místo, adaptovat se. Pokud se o ně budete v prvním roce správně starat, hortenzie vykvete v následující sezóně a vy se můžete těšit z nádherných květů,“ dodávají odborníci z webu Plantopedia.