Přinášíme vám sedm tipů, jak seno a slámu můžete na své zahradě využít. 

1. Pěstování zeleniny na slámě

Ve snaze minimalizovat pracovní sílu při pěstování zahradních plodin vyvinuli zahradníci metody, které nevyžadují tradiční zemědělskou práci, jako jsou kopání a kypření. Sláma v balících je ideálním lůžkem pro rostliny. Duté suché stonky dokonale absorbují a zadržují vlhkost. Postupným rozkladem navíc sláma uvolňuje živiny, které přijímají pěstované rostliny.

Jak zasadit brambory do slámy:

| Video: Youtube

„Pěstování zeleniny na slámě je udržitelnou zemědělskou praxí, která může snížit potřebu hnojiv a pesticidů. Některé druhy zeleniny, jako jsou například brambory, rajčata a cukety, jsou pro pěstování na slámě ideální, protože preferují teplé a suché prostředí. Ve slámě se také dobře daří kořenové zelenině a cibuli,“ říká zahradní designérka Aneta Křováková.

Po výsadbě se starosti zahradníka omezí pouze na včasnou zálivku. Po sklizni lze zbytky slaměných záhonů využít jako složku kompostu.

Seno, nebo sláma?

Seno jsou sušené stonky a listy bylin. Čerstvě posečené seno by mělo být zelené a voňavé. Změny barvy a vůně mohou naznačovat nečistoty z jiných rostlin, nesprávné sušení, anebo skladování.

Sláma jsou již suché stonky obilovin. Dobrá čerstvá obilná sláma je lehká, lesklá, odolná. Při delším skladování křehne a práší.

2. Seno a sláma jako mulč

Mulčovací záhony se senem a slámou jsou jednou z nejběžnějších možností použití těchto materiálů.

„Půda pokrytá mulčovacím materiálem dobře dýchá a nevyžaduje časté zalévání ani v suchých létech. Se slámou a senem se snadno a pohodlně manipuluje. Použijte vrstvu o síle asi sedmi centimetrů,“ říká Křováková.

Seno je vysoce výživné, rychle se rozkládá a obohacuje tak půdu o minerály, stopové prvky i živiny.

close Mulčování se v posledních letech těší u zahradníků velké oblibě, ale ne vždy je vhodné a ne každé rostlině tato metoda prospívá. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Mulčování se v posledních letech těší u zahradníků velké oblibě, ale ne vždy je vhodné a ne každé rostlině tato metoda prospívá

3. Sláma jako zimní úkryt

Mnoho trvalek vyžaduje pečlivý zimní úkryt před mrazem a studeným větrem, aby se jim po zbytek sezony dařilo. Sláma patří k zajímavému materiálu, protože je pevná a dobře drží sníh.

„Trvalky vyžadují v zimě minimální ochranu, přesto jim přikrytí mulčem neuškodí, zvláště v případě mrazů bez sněhu je to vhodné. Seno a slámu přisypejte v malé vrstvě nebo smíchejte s rašelinou, kompostem či jinými těžšími přísadami, aby je vítr nerozfoukal,“ radí Křováková.

Jednou z nevýhod ale je, že v ní rády hnízdí myši, které mohou na zahradě a zeleninové zahradě zvlášť, způsobit značné škody.

4. Seno a sláma v kompostu

„Seno i sláma jsou vynikajícími materiály pro tvorbu kompostu, který může být použit k hnojení rostlin. Posekaná tráva, zbytky ovoce nebo hnůj jsou zodpovědné za povinné dusíkaté složky. Zdrojem uhlíkatých složek jsou mimo listí, hoblin či nasekaných větví také seno i sláma,“ vysvětluje Křováková.

Kompost je jednoduchým a účinným hnojivem. Připravuje se z různorodého rostlinného odpadu, který se vlivem mikroorganismů rozkládá. Dusíkaté a uhlíkaté složky je dobré před kompostováním rozmělnit a střídat v tenkých vrstvách, ideálně pak v poměru 1:1.


Nahrává se anketa ...

5. Senný nálev pro ošetření rostlin před chorobami

Nálev ze shnilého sena lidé odedávna používali na zahradách a polích proti různým nemocem. Pomáhá například proti padlí nebo plísním. Pro přípravu takového léčivého nálevu naplňte desetilitrový kbelík senem do jedné třetiny. Pak dolijte vodou až po okraj, přidejte půl hrsti močoviny a nechte tři až čtyři dny odležet. Poté nálev zřeďte vodou v poměru 1:3 a přeceďte.

„Padlí postříkejte nálevem dva až třikrát s odstupem pěti až sedmi dní. Fytoforu neboli plíseň zase od fáze pučení rostlin čtyřikrát až pětkrát za sezonu s intervalem jednoho až dvou týdnů,“ radí Křováková.

6. Seno a sláma pro zvířata a ptáky

Kozy, selata i králíci budou za seno vděční. V některých případech je jako zdroj živin vhodná i sláma, která je však složením a stravitelnosti horší než seno.

„Pro malá zvířata je před podáváním lepší slámu rozdrtit a spařit vroucí vodou. Seno je plnohodnotnou a výživnou potravinou, protože obsahuje bílkoviny, sacharidy, vlákninu a vitaminy,“ uvádí Křováková.

Brambory pěstované v trávě:

| Video: Youtube

Sláma se také používá jako podestýlka pro hospodářská zvířata. Dobře totiž absorbuje vlhkost a v případě potřeby se snadno vymění za čerstvou.

7. Seno a sláma jako dekorativní materiál

Hračky, čepice, košíky, amulety, nášivky, dokonce i strašidla. Řemeslníci umí se slámou divy.

Pletení slámy je součástí lidových řemesel v mnoha zemích světa. Neobvyklé řemeslo se můžete pohodlně naučit i sami. Stačí jen touha, čas a vytrvalost.