Jak předcházet vzniku oparu:

Zdroj: Youtube

Opar je způsoben infekcí virem s názvem Herpes simplex. Tento virus je přítomen v těle téměř každého člověka, ale nijak ho neohrožuje a po většinu času je neaktivní. Pokud je člověk zdravý a odolný, s opary problémy většinou nemívá. „Nejčastěji se opary objeví při oslabení imunity a v souvislosti s jinou infekcí, jako je chřipka nebo nachlazení. Spouštěčem bývají také klimatické jevy jako sluneční záření, silný vítr a mráz. Často také bývá na vině stres. Naši předkové neříkali nadarmo lekl se, až mu vyrazil opar,” vysvětluje příčiny vzniku oparů lékárna Dr. Max.

Výskyt oparů

Opary se nejčastěji objevují v okolí úst a na rtech, nalézt je ale můžete například i na nose a na bradě. Vir může infikovat i oko, kde napadá rohovku. To mimo velkou bolestivost může vyústit až ve slepotu.


Nahrává se anketa ...

Co nedělat s opary

Některé nevhodné návyky mohou způsobit, že se jinde na vašem těle objeví nové opary. Jak varuje lékařský web MD, je třeba, pokud máte opar, důsledně dodržovat některá pravidla.

 • Vyhýbejte se situaci, která mohla váš opar způsobit, ať už šlo o slunce nebo velký stres.
 • Dbejte na zvýšenou hygienu a často si umývejte ruce, zvlášť, když se dotýkáte obličeje.
 • Pokud máte opar, zapomeňte na líbání. A pusu nedávejte ani svým dětem, abyste je před infekcí ochránili.
 • Oparu se pokud možno vůbec nedotýkejte prsty. Pokud si opar utrhnete, můžete virus rozšířit do jiné části těla.
 • Puchýřek oparu nikdy nepropichujte. Nejen že by se hojení prodloužilo, ale mohli byste si do rány zavléct ještě další infekci.
 • Chraňte před dotykem své oči, abyste si tam virus nepřenesli.
 • Skleničku, příbor, ručník i pomádu na rty používejte pouze vlastní.
 • Neprovozujte orální sex. Při orálním sexu je možný přenos viru, který způsobuje opar na rtech, i do intimních partií.

Jak se zbavit oparu

Je dobré nasadit vitamin B, který podporuje imunitní systém. Opar díky němu rychleji vyschne a mnohem rychleji se zahojí. Pomůže také zařazení mořských ryb, banánů, droždí a brusinek do jídelníčku. Na rychlé zahojení oparu se pak doporučuje česnek jako prověřená metoda našich babiček.

Prvními příznaky oparu je slabé svědění a brnění rtů. Poté se objeví drobné puchýřky, které po nějaké době praskají a vytvoří se strupy.Prvními příznaky oparu je slabé svědění a brnění rtů. Poté se objeví drobné puchýřky, které po nějaké době praskají a vytvoří se strupy.Zdroj: Shutterstock

„Česnek stačí jemně nasekat či nastrouhat a poté přiložit na opar. Můžete použít i rozkrojený stroužek. V případě, že je opar velký, opakujte tento postup několikrát, vždy však s novým kouskem česneku. Nechte ho vždy působit tak deset minut, poté jej opláchněte vlažnou vodou. Sice vás to bude možná trošku pálit, ale všimnete si okamžité úlevy,“ uvádí iReceptář.

Ilustrační foto.
Opary znali už v době bronzové. Rozšířily se líbáním, zjistili vědci

Nejdůležitější složkou v česneku je totiž sirná sloučenina allicin se silným bakteriostatickým účinkem, který pomáhá rychleji vyléčit infekci.

Z listů meduňky si můžete udělat hojivý balzám:

Aplikace K Health, spolupracující s lékaři v USA, doporučuje několik metod, jak zmírnit bolest a urychlit domácí léčbu oparu.

 • Led pomáhá snižovat otok, bolestivost a zarudnutí způsobené opary. Nenechávejte ho ale působit příliš dlouho a nedávejte ho přímo na kůži. Lepší je zabalit kostku ledu do kousku čisté látky.
 • Meduňka má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Hojivý balzám si můžete připravit z čerstvých listů meduňky a mandlového oleje, ve kterém je necháte louhovat. Balzámem pak potírejte rty s oparem.
 • Sáčky se zeleným nebo citronovým čajem, které jsou vlhké, jemně přiložte na rty jako chladivý obklad. Pomohou zmírnit zánět v dané oblasti.
 • V boji proti oparům je účinný i Tea tree olej a mátový olej.
 • K léčbě oparů se používá také propolis. Tento včelí produkt působí protizánětlivě, regeneruje a tiší bolest.
 • Aloe vera se běžně používá k léčbě popálenin kůže, takže gel, který používáte na spáleniny od sluníčka, může pomoci i při hojení oparů.
 • Snazšímu hojení a zmírnění bolesti pomáhá i med, kterým si budete natírat rty.
 • Pomoci může i odvar z tymiánu, heřmánku nebo šalvěje.
 • Potírání francovkou vysušuje a dezinfikuje.
 • S léčbou oparů pomáhají také vitamíny C a E.
 • Pokud opar hodně štípe, uleví vám volně prodejné léky proti bolesti.

Preventivní opatření

Pokud se chcete oparům vyhnout, snažte se posílit svůj imunitní systém. Jezte hlívu ústřičnou, která kromě vitaminů B obsahuje také riboflavin. „Díky němu se vyhnete zánětům ústních koutků, rtů a jazyka. Pomoci může i lékořice, která obsahuje kyselinu glycyrhizinovou, která likviduje virové buňky, jež opar způsobují,“ doporučuje iReceptář.

Injekce, ilustrační foto
Oparový vir, který ničí nádory. Nová metoda léčby rakoviny budí velké naděje

Zařaďte do svého jídelníčku i další potraviny bohaté na vitamín B, jako jsou špenát, brambory nebo řepa.

„Pokud na opary trpíte a myslíte si, že mohou být způsobeny stresem, je dobré svůj stres zvládat prostřednictvím meditace nebo jiných relaxačních technik. Pokud jste si všimli, že vaše opary souvisí se slunečním zářením, použijte před pobytem na slunci opalovací krém nebo ochranný balzám na rty," radí Donald Brown, praktický lékař v Houston Methodist.

Tipy jak na opar:

Zdroj: Youtube