Rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Může se rozjet po kontaktu s viry, bakteriemi nebo alergeny. Výsledkem je zduření sliznice a zvýšená produkce hlenu, což má za následek zhoršené dýchání.

Kromě klasických babských receptů, jako je pití bylinných čajů nebo napařování, přináší úlevu i nákup a správné používání volně prodejných léčivých prostředků. Lidé ale o všech možnostech nevědí, nebo například nosní kapky špatně používají.

Léky nenahradí režimová opatření

„Při léčbě rýmy lze využít nosní kapky se složkou, snižující otok sliznice, solné roztoky a léky na rozpouštění a odstraňování hlenu v podobě tablet, rozpustných tablet, kapek nebo sirupů, které mohou být i přírodního původu. Stejně důležitá jsou však i režimová opatření, především jemné vysmrkávání, odpočinek, teplo a čerstvý vzduch,“ říká lékárnice Michaela Bažantová.

Uvolnění ucpaného nosu – jednoduchá technika:

Zdroj: Youtube

Preventivní péče o nosní sliznici

Lékárnice Michaely Bažantové, tiskové mluvčí České lékárnické komory.Michaela BažantováZdroj: se svolením ČLeKSliznici nosu je vhodné udržovat čistou. To lze zajistit pravidelným jemným vysmrkáváním a také průplachem pomocí izotonických solných roztoků, jednoduše řečeno mořské vody. Právě na tuto očistu sliznice lidé často zapomínají. Průplach lze provádět pomocí sprejů nebo takzvaným konvičkováním.

Preventivní průplach nosu solným roztokem má smysl provádět maximálně dvakrát týdně.

Nosní oleje také nejsou příliš známými pomocníky při léčbě rýmy. Obsahují silice, které mohou uvolňovat ucpaný nos a rozpouštět hleny. „Některé mají také antiseptické účinky, mohou tedy snižovat virovou nebo bakteriální nálož na sliznici. Opatrně bychom měli postupovat při aplikaci silic na hrudník u malých děti, protože mohou být spouštěčem kontaktní alergie,“ upozorňuje Bažantová.

Pozor na vznik závislosti

Při výběru kapek nebo spreje do nosu je vždycky vhodné poradit se s lékárníkem, protože některé léky se smí užívat jen po určitou omezenou dobu. „Závislost na nosních kapkách s dekongesční složkou, tedy složkou, která snižuje zduření sliznice, může vzniknout již během pěti dní, u dětí dokonce během tří dní,“ varuje magistra Michaela Bažantová.

Rýma a nachlazení k podzimu neodmyslitelně patří. Rýmovník od smrkání uleví
Rýma a ucpaný nos? Pomocníka můžete mít vždy po ruce, ale pořídit ho musíte nyní

Nutné je dodržovat pokyny k užívání a nosní kapky s účinnou látkou neužívat déle, než stanovuje příbalový leták. A to ani v případě, že nás rýma stále trápí. Naopak závislost nevzniká při použití nosních sprejů nebo kapek s obsahem solných roztoků v jakékoli koncentraci soli, které mohou představovat bezpečnou alternativu.

Čím hlen rozpustit nejúčinněji

V některých případech, například u zastydlé rýmy, má smysl i užívání léčivých přípravků s mukolytickým účinkem, tedy takových, které mají schopnost rozpouštět hleny. Některé z těchto přípravků jsou i takzvaná fytofarmaka, jsou tedy přírodního původu.


Nahrává se anketa ...

Právě proto je vhodné se poradit s lékárníkem, který doporučí léčivé přípravky nejen podle věku pacienta, ale také podle jeho zdravotních potíží.

„Pokud se přidají další příznaky jako teplota, kašel, zimnice či bolest krku, na kterou nepomáhají pastilky, nebo pokud příznaky nepolevují přibližně do týdne, je vhodné navštívit lékaře,“ radí lékárnice, kdy je třeba přerušit samoléčbu.

Alergická rýma je speciální případ

Jiný přístup než rýma klasická vyžaduje alergická rýma. Základem léčby je v těchto případech užívání antihistaminik ve formě ústy podávaného léku, případně doplněné o nosní spreje s obsahem kortikoidů. Nosní sliznici lze i v tomto případě preventivně čistit za pomoci solných roztoků.

U praktických lékařů a v nemocnicích je k dispozici vakcína Comirnaty Omicron XBB.1.5. Je uzpůsobená na varianty, které v současnosti v Česku převažují. Ilustrační snímek
Chřipka, rýma, covid. Virus už patří do respirační sezony, pomáhá nová vakcína

„U těžkých alergií, kde je známá příčina, je stále častěji využívána hyposenzibilizační léčba. Při této léčbě dojde ke snížení až odstranění přehnané reakce imunitního systému alergického jedince na alergen. Tato léčba však patří do rukou specialistů – alergologů,“ uzavírá Michaela Bažantová.

Jak dostat kapky z lahvičky, aby se z toho člověk nezbláznil

Znáte to: marně se snažíte vytřepat z lékové lahvičky kapky, třesete s ní jako o závod a nic.
Opravdu infarktová situace. Máme pro vás ale jednoduché rady, které jsme našli v knize Pravda o lécích, vydané nedávno nakladatelstvím Esence. Německý lékárník, který se skrývá pod pseudonymem#DerApotheker, to svým pacientům skvěle vysvětluje. U kapek existují dva různé typy dávkovacích systémů. Na šikmé a na svislé kapaní.

  • Svislé kapátko rozeznáte podle trubičky, která sahá do lahvičky. Šikmé kapátko ji nemá.
  • U šikmého kapátka jsou kapky taky až o čtvrtinu menší, je v nich tedy o to méně účinné látky.
  • Kapátko na šikmé kapání vyžaduje, aby člověk držel lahvičku šikmo a trpělivě čekal, až začnou kapky jedna po druhé vytékat. U kapátka na svislé kapání se lahvička samozřejmě drží „vzhůru nohama“.
  • S lahvičkami nikdy netřepeme. Třepáním se totiž změní velikost kapek a větší kapky obsahují více účinné látky. Pacient se tak může lékem předávkovat.  

zdroj: Kniha Pravda o lécích, nakladatelství Esence