Správný způsob zavěšování toaletního papíru na záchodě je jedním z nejkontroverznějších témat, na která můžete při konverzaci s ostatními členy domácnosti narazit. Ač se to možná zdá jako detail, může i maličkost, jakou je toaletní papír, vyústit v rodinné hádky a vzájemné nepochopení.

Podívejte se, jak správně věšet toaletní papír:

Zdroj: Youtube

Naštěstí se tohoto tématu ujali vědci a konečně přišli na to, jaký způsob zavěšení toaletního papíru je jediný správný. A mají pro to logický důvod, který až uslyšíte, nezbyde vám než jim dát za pravdu. V ten den zavládne doma harmonie a jednou pro vždy bude jasno, jestli má konec toaletního papíru směřovat k vám, nebo ke zdi.

Proč na tom záleží?

Napadlo by vás někdy, že existuje správný způsob zavěšení toaletního papíru? Samozřejmě ho můžete položit na poličku, nebo ho umístit do stojanu, který máte položený vedle vaší toaletní mísy na zemi.

Pokud však máte klasický držák na toaletní papír zabudovaný ve zdi, není úplně jedno, jakým způsobem tam roličku umístíte. A to je právě ten problém. Jen tak ho tam nasunout totiž nestačí. Jaký je tedy správný způsob? Koukajícím koncem k vám, nebo ke zdi? Až příště budete navlékat roličku do držáku, dobře se zamyslete nad tím, kterým směrem konec umístíte. Špatný způsob totiž může vést k roznosu bakterií a potenciální infekci všech členů domácnosti.

Toaleta jako semeniště bakterií

O tom jsou přesvědčeni i vědci, kteří zastávají názor, že toaleta je jedním z nejvíce znečištěných míst v domácnosti. Bakterie salmonelly mohou kolonizovat spodní stranu okraje toalety a přetrvat zde až padesát dní. Patogenní střevní bakterie se navíc podle nich objevují v mnohem větším množství i mimo toaletní místu. Během splachování mohou být navíc nebezpečné bakterie a viry roznášeny po celé místnosti.

Houbičky na nádobí jsou rájem pro bakterie. Jak ukazuje nová studie, daří se v nich ohromnému množství druhů nebezpečných organismů
Kuchyňská houbička je největším semeništěm bakterií. Vědci vysvětlili, proč

„K vystavení nebezpečným patogenům může docházet v důsledku nedostatečného čištění a dezinfekce prostor na toaletě. Důkazy však naznačují, že kontaminace mimo záchodovou místu může dojít přímo při kontaktu rukou či těla s vysoce dotykovými oblastmi na toaletě,“ tvrdí autoři studie z roku 2021. Proto je vhodné toaletu čistit vhodnými dezinfekčními prostředky, protože bez jejich použití může docházet k šíření bakterií a virů po celé toaletě.

Proto i zdánlivě nepodstatná věc, jakou je směr zavěšení toaletního papíru, hraje v potenciálním přenosu bakterií obrovskou roli.

Koncem k vám, nebo ke zdi?

Už v roce 1891, kdy si nechal toaletní papír patentovat newyorský businessman Seth Wheeler, bylo stanoveno, jak by se měl toaletní papír zavěšovat. A to tak, aby jeho konec směřoval k vám, nikoliv ke zdi.

Obrázek, který naleznete i v naší galerii, jednoznačně ukazuje, že poslední útržek by měl viset z vnější strany.


Nahrává se anketa ...

Pokud vám ani tato informace nestačí k tomu, abyste přestali věšet toaletní papír posledním útržkem směrem ke zdi, je tu ještě další důvod, který zmiňuje například prestižní magazín Readers Digest. „Zavěšení toaletního papíru koncem ven poskytuje snazší přístup k volnému konci a minimalizuje riziko hromadění bakterií na stěnách.“

Všímáte si, jakou barvu má vaše moč? Její odstíny a zápach mohou varovat před řadou nemocí.
Žlutá, zelená, páchnoucí. Odstín moči i její zápach mohou odhalit vážné nemoci

Totéž si myslí i firma z Velké Británie zabývající se exkluzivními produkty do koupelen a toalet.

„Použití správného způsobu instalace toaletního papíru je zásadní, jelikož odstraní bakterie z vašich prstů a je hygieničtější, protože omezuje dotyk s jinými povrchy. Je to navíc jediný způsob, jak udržet bakterie v odtrhnuté části toaletního papíru. Proto je také ideální, aby se vaše prsty dotýkaly jen té části toaletního papíru, který spotřebujete,“ vysvětluje Prestige Washrooms.

Rizika zavěšení směrem ke zdi

Ve chvíli, kdy saháte pro toaletní papír, je velice pravděpodobné, že se na vašich rukách nachází velké množství bakterií.

„Pokud je toaletní papír pověšen koncem k vám, vaše prsty se dotknou pouze toaletního papíru, který budete používat a který následně spláchnete. Pokud je však toaletní papír zavěšený směrem ke zdi, je velká šance, že se vaše prsty dotknou i zdi a může dojít k přenosu bakterií. Každý další uživatel toalety pak přijde s těmito bakteriemi do kontaktu, ale rovněž zanechá další patogeny pro následujícího uživatele,“ tvrdí inovativní magazín INC.

A jelikož nikdy nevíte, kolik bakterií se v okolí vašeho toaletního papíru vyskytuje, nezapomínejte po použití toalety na důkladnou hygienu rukou.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Facebook Deník Styl je tu pro každéhoZdroj: Deník/Denisa Lottmannová