Latinský název řebříčku achillea milefolium má svůj původ u bájného hrdiny Achillea. Tomu měl podle řecké legendy tuhle zázračnou bylinu na hojení ran, které utržil spolu se svými vojáky v Trojské válce, poradit jeden moudrý kentaur.

Dnes máme vytrvalou bylinku s listy ve tvaru žebříčku spojenou především s léčbou ženských problémů. Reguluje menstruační cyklus, zmírňuje migrénu a pomáhá při problémech s výtokem a se zánětem vaječníků.

V přechodu bylinkáři doporučují ženám užívat čaj z řebříčku pravidelně. Dokáže zklidnit a pomoci při nepříjemných projevech klimakteria. Využití řebříčku je ale mnohem širší.

Na co je dobrý řebříček

Řebříček podporuje srážlivost krve, takže se používá pro zmírnění krvácení žaludku, při hemoroidech nebo krvácení z plic. Pomáhá předcházet zánětu močového měchýře. Čistí krev a pomáhá proti křečovým žilám.

„Po mnoho let se řebříček s oblibou používá k léčbě vředů a gastrointestinálních poruch. Nedávné studie uvádějí některé další léčivé vlastnosti této byliny, včetně antioxidačních, protizánětlivých, antibakteriálních a antihepatotoxických účinků,“ zmiňuje studie skupiny autorů s názvem Bioúčinnost hlavních flavonoidů Achillea millefolium v ​​patofyziologii neurodegenerativních poruch zveřejněná National Library of Medicine.

Čaj či koupel z řebříčku mírní revmatické bolesti, uvolňuje svalové napětí, snižuje horečku a podporuje dobré trávení. Má protizánětlivé účinky, takže pomáhá i na ekzémy, vyrážky, akné nebo štípance od hmyzu. Funguje i na nespavost a stres.

close Řebříček najdete hlavně na loukách, travnatých mezích, ale i rumištích. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Řebříček najdete hlavně na loukách, travnatých mezích, ale i rumištích

Teplý čaj z řebříčku můžete popíjet také při běžném nachlazení. Tradiční léčivé použití řebříčku zmiňuje i Muzeum Alutiiq.

„Listy se používají jako obklady k léčbě vředů, řezných ran, abscesů, bolestí zubů a zlomených kostí. Lidé také rozdrtí syrové kořeny, zabalí je do horké, vlhké látky a položí je na postižené místo,“ uvádí některé z příkladů využití řebříčku muzeum.


Nahrává se anketa ...

„Čaj vyrobený z řebříčku lze použít k uvolnění křečí, zastavení vnitřního krvácení, léčbě srdečních a ledvinových problémů, zmírnění kocoviny a zmírnění vedlejších účinků léčby rakoviny. Dýchání páry z vývaru řebříčku čistí dutiny,“ přidává další příklady Muzeum Alutiiq.

Sezona sušení květů je dlouhá

Sbírá se celá nať i s květy od června až do září. Nejúčinnější z řebříčku jsou hlavně květy, které jsou bílé, nebo mohou být i narůžovělé.

„Při kvetení za slunečného a suchého počasí má řebříček nejvíce účinných látek. Dobře se suší zavěšený květem dolů,“ radí bylinkářka Michaela Maťhová na svém webu Bylinkový ráj.

Řebříček pomáhá ve formě sedacích koupelí, připravuje se z něj čaj, tinktura, ale i víno. „Čaj z řebříčku pomáhá tlumit bolest a silné krvácení při menstruaci. Doporučuje se ho pít už dva až tři dny před očekávanou menstruací. V klimakteriu zase řebříčkový čaj tlumí návaly horka,“ uvádí Michaela Maťhová.

Návod, jak snadno si připravit z řebříčku čaj, koupel a tinkturu nabídl iReceptář:

Řebříčkový čaj

  • Jednu vrchovatou lžičku sušených květů zalijte 250 mililitry vroucí vody.
  • Krátce vylouhujte.
  • Sceďte a pomalu popíjejte, ideálně tři šálky denně.
  • Můžete i mírně přisladit medem.

„Horký čaj z řebříčku má na trávení skvělé účinky komplexně se vším všudy. Působí proti nechutenství, zánětům trávicího traktu, nadýmání, křečím, normalizuje činnost ledvin, jater a udržuje pravidelný chod stolice,“ přibližuje další z pozitivních účinků čaje bylinkářka Michaela Maťhová.

Sedací koupel z řebříčku

  • Naložte 100 gramů natě řebříčku na noc do studené vody.
  • Druhý den zahřejte k varu a přilijte do koupele.
  • Koupel si můžete dopřávat podle potřeby.

„Sedací koupele z řebříčku pomáhají při zánětech vaječníků. Odstraní většinou bolest už při první sedací koupeli. Postupně zánět pomalu zmizí. Sedací koupele pomáhají i při výtocích, nebo při nočním pomočování starších lidí. Navíc se k tomu pijí dva šálky čaje z řebříčku denně,“ doporučuje bylinkářka.

Tinktura z řebříčku

  • Květy řebříčku napěchujte láhev až po hrdlo a zalijte čtyřicetiprocentním alkoholem.
  • Dva týdny nechte stát na slunci, nebo v blízkosti topného tělesa.
  • Hotovou tinkturu uchovávejte v lednici.
  • Při obtížích smíchejte lžičku tinktury s vodou či ovocnou šťávou.
  • Popíjejte třikrát denně.

Víno při zažívacích obtížích

Řebříčkové víno je podle Michaely Maťhové první pomocí při trávicích obtížích. Připravuje se snadno:

  • 50 gramů sušené bylinky zalijte litrem bílého vína.
  • Směs louhujte 8 dní a poté sceďte.
  • Popíjejte před jídlem v dávce 50 mililitrů vína.

Jak pěstovat řebříček

Řebříček bude ozdobou vaší bylinkové zahrádky, ale můžete ho mít i doma v květináči. Je velmi snadné ho pěstovat, protože vyžaduje jen minimální péči. Roste v písčitých a hlinitých půdách nepříliš oplývajících živinami či vláhou. Nemusí se přihnojovat a zalévat ho stačí jen v době velkého sucha.

Řebříček se nejčastěji množí dělením, takže si ho můžete koupit jako předpěstované sazeničky. Pokud chcete sázet více než jednu rostlinu řebříčku, rozmístěte rostliny ve vzdálenosti 30 až 60 centimetrů. Svou bylinku řebříčku můžete začít pěstovat také ze semen. Ideální doba na to je v dubnu.

„Semena řebříčku zasejte do květináče a umístěte na slunné a teplé místo. Vyklíčit by měla za 14 až 21 dní. Klíčení můžete urychlit tím, že vršek květináče zakryjete igelitem, abyste udrželi vlhkost a teplo. Jakmile semena vyklíčí, odstraňte plastový obal. Ven je vysaďte až bude dostatečné teplo,“ doporučuje web Gardening Knowhow.

Mohlo by se vám líbit:

Květy šeříku mají léčivé účinky. | Video: Deník/Nataša Budačová