Tolerance alkoholu za volantem je v České republice stále nulová, zároveň ale z dat České kanceláře pojistitelů vyplývá, že alkohol úřadoval v pěti procentech z celkového počtu nehod, které šetřili policisté v letech 2021 a 2022.  

Zde existuje jen jediná obecná rada – nesedejte za volant poté, co jste požívali alkohol. Mnoho řidičů má dojem, že by po alkoholu přece řídili jako bez něj, ale faktem je, že i půl promile, která před lety padla jako návrh pro zvýšení tolerance, je na řízení cítit.

Právě v době, kdy se návrh ze strany ODS v roce 2019 projednával, jsem řízení pod vlivem v kontrolovaném prostředí mosteckého polygonu sám vyzkoušel v rámci testu. Půl promile samozřejmě není stav, kdy by člověk nekontrolovaně boural do věcí, ale jemně se mění vnímání jízdy. Řidič je sebevědomější, díky zúženému zornému poli, což je jeden z následků požívání alkoholu, mu přijde jízda rychlejší, přitom ale dělá nahodilé chyby. A to se pořád bavíme o půl promile alkoholu v krvi, což je hodnota tolerovaná v mnoha evropských zemích.

Jak to dopadne, když v Česku při silniční kontrole nadýcháte? Zákon rozděluje postih do tří úrovní podle množství alkoholu:

  • Do 0,3 promile jde o přestupek, pokuta 2 500 až 20 000 korun, 0 bodů, zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.
  • Při 0,3 až 1 promile jde nadále o přestupek, pokuta zůstává 2 500 až 20 000 korun a zákaz řízení 6 až 12 měsíců, k tomu ale 7 trestných bodů.
  • Nad 1 promile už jde o trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, pokuta je 25 000 až 50 000 korun, k tomu 7 trestných bodů, zákaz řízení na 1 až 2 roky, ale i podmíněný či nepodmíněný trest vězení na 1 rok, případně až 3 roky při způsobení nehody.

Předpokládejme, že jste uvědomělý řidič, který by po požití alkoholu za volant nesedl, i spousta uvědomělých řidičů však usedne za volant se zbytkovým alkoholem druhý den po požití, kdy neodbouraný alkohol stále ovlivňuje řízení. Zde je potřeba připomenout, že alkohol se z těla odbourává dlouho, a navíc je potřebný čas velmi individuální a ovlivněný mnoha faktory. S několika vypitými pivy se jinak vypořádá silnější muž s hmotností 100 kilo, který si dal před pitím tučné jídlo, a žena vážící polovinu.

Po celou dobu, co alkohol setrvává v krvi, je také zjistitelný v dechu. Jediným spolehlivým způsobem jak zjistit, jestli ráno po pití můžeme vyjet, je provést si vlastní dechovou zkoušku do alkohol testeru. Stojí však za připomenutí, že pokud si v obchodě koupíte běžně dostupné nejlevnější testery za pár stokorun, nemusí být výsledek přesný. Kvalitní testery, které ukazují přesné hodnoty, nejsou levné a vyžadují periodické kalibrace.

Orientačním způsobem jak zjistit, jestli můžete usednout za volant, jsou také takzvané „alkoholové kalkulačky“. Těch je na internetu k nalezení několik, zadáte do nich většinou pohlaví a hmotnost, a potom jaký alkohol jste konzumovali a v jakém časovém rozsahu. Kalkulačka vám vypočte, po jaké době přibližně můžete usednout za volant. Jedná se sice o hodnotu, kterou vám nikdo nezaručuje, na druhou stranu kalkulačky s opatrností ukazují „nejzazší“ čas, po kterém už byste neměli nic nadýchat.