Parkujete celoročně své auto na ulici nebo na parkovišti? Pak asi víte, že váš vůz dostává vlivem povětrnostních podmínek pořádně zabral. Sluneční paprsky, déšť, kroupy, mráz. To jsou nástrahy, se kterými musíte vy i váš vůz během roku počítat. Dostává tím zabrat nejen lak vozu, chladné počasí neprospívá ani motoru či autobaterii.

Mytí vozu

Svému vozu můžete věnovat péči, nejlépe když to povětrnostní podmínky dovolí. Nemá smysl jezdit do myčky v silných mrazech, ale i během zimy se najdou teplejší dny, kdy je pro údržbu vozu vhodná chvíle.

  • Jak správně umýt auto v bezkontaktní myčce, uvidíte ve videu:
| Video: Youtube

Důležité pro zabránění koroze a ochranu laku vozu je pravidelné mytí vozu. V zimě se vyplatí na myčce investovat také do mytí podvozku, které zabrání usazování soli a nečistot v těžko dostupných místech, protože některá auta jsou náchylná třeba na korozi výfuku.

V zimních podmínkách pomohou také ochranné nátěry, jako je keramický vosk, který karoserii pomáhá ochránit před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Ochranné nátěry pomáhají zabránit pronikání nečistot do laku vozu a prodlouží jeho životnost.

Zkušenosti motoristů

Podle zkušeností některých motoristů se nevyplácí parkovat auto na trávníku, protože vůz začne kvůli vyšší vlhkosti rychleji rezavět. Podobně je to také se stáním auta u kanálu. Další motoristé upozorňují na hrozbu padajícího ledu ze třech domů, proto je vhodné přesvědčit se, jestli nad autem nevisí ze střechy domu rampouchy.

Rozhodně byste se měli při zaparkování podívat, jestli nad vozem nevedou také dráty nebo nad ním nestojí lampa veřejného osvětlení, jinak můžete mít vůz zaneřáděný od ptačího trusu, který poškozuje lak.

Další hrozbou jsou kuny. Ty mohou v motoru napáchat velké škody na kabelech elektrického vedení. Na trhu existují plašiče a postřiky proti těmto nezvaným návštěvníkům. Ne vždy ale tyto věci kunu odradí, mnoho řidičů proto raději používá spíše „osvědčené lidové recepty“, mezi něž patří třeba umístění voňky do WC do prostoru motoru.

Kontrola baterie

V zimních měsících počítejte s tím, že startování vozidla na ulici je složitější, než když usednete do vozu zaparkovaného v garáži. Proto byste měli pravidelně kontrolovat stav baterie a provozních kapalin.

Právě v zimních měsících může řidiče potrápit právě autobaterie, které vlivem chladu ztrácí svou kapacitu. Navíc při nižších teplotách tuhne v motoru olej, takže akumulátor potřebuje k rozběhnutí motoru více energie. Pokud není autobaterie v dobré kondici, nemusíte nastartovat.

K trvalé výbavě auta proto byste měli přidat startovací kabely, které vám mohou v nouzi pomoci. Jestliže parkujete auto venku na ulici, v zimě musíte počítat také se sněhem a zamrzlými okny. Nezapomeňte proto mít uvnitř vozu nachystanou škrabku a smetáček.