Aktuální měsíční předpověď Českého hydrometerologického ústavu nepředpokládá, že by v nejbližších týdnech mělo v Česku v běžných nadmořských výškách mrznout nebo padat sníh. Ti motoristé, kteří tedy jezdí především v nížinách a středních polohách, zatím nemusí nutně mít na svých autech klasické zimní pneumatiky, přestože oficiálně jejich sezóna začíná už první listopadový den. Určitě je už ale čas na jejich koupi, případně na objednání do pneuservisu.

Na některé špičkově hodnocené pneumatiky se můžete podívat do naší fotogalerie.

Stejně jako každý rok, i letos experti autoklubů a renomovaných specializovaných médií v předstihu otestovali nejnovější produkty pneumatikářských firem. Výsledky nejsou moc překvapivé. 

Jen výjimečně prorazil na ty nejvyšší příčky výrobek jiných než prémiových značek. Pro ty motoristy, kteří jezdí v obtížných zimních podmínkách tedy stále platí pravidlo, že by si měli pořídit produkty Bridgestone, Continental, Goodyear, Michelin či Pirelli. Výrobci jsou seřazeni podle abecedy, nikoli podle výsledků testů.

Test patnáctipalcových

Jednoho z testů, konkrétně toho s rozměry 185/65 R 15 se zúčastnila také pneumatika tuzemské značky Barum. Test organizoval německý autoklub ADAC. Výsledky "Barumky" jsou poněkud neurovnané. Skončila na 14. místě, když za ní už jsou jen produkty exotických značek Imperial SnowDragon nabo WANLI. Ty už rozhodně nelze doporučit.

Test celoročních pneumatik
Konec strašení před celoročními pneu. Český test prokázal jejich schopnosti

"Barumka" získala jako vůbec poslední hodnocení Uspokojivá. Ovšem ami ona nemusí být pro určitou část řidičů špatnou volbou. Obstojně si vedla na sněhu, při jízdě není nadměrně hlučná, pomalu se opotřebovává a lze s ní dosáhnout příjemně nízké spotřeby. Jen by si ti, kteří si ji pořídí, měli větší pozor dávat při cestách na suchých i mokrých vozovkách.

V testu těchto patnáctipalcových zimních gum si nejlépe (se shodnou známkou 2,2) vedly tři produkty. Jedná se Continental WinterContact TS 870, dále o Goodyear Ultragrip 9+ a Semperit Speed Grip 5. Jen o jednu desetinu horší vysvědčení dostal Michelin Alpin 6. Všechny další už měly větší odstup. Nejlepší z těchto zmiňovaných výrobků na sněhu byly ty od Semperitu a Continentalu, ty od Goodyerau jsou skvělé na mokru (tedy v podmínkách, ve kterých se v zimě jezdí nejčastěji) a Michelinky zase nejdéle vydrží.

Test šestnáctipalcových

Zatímco předcházející rozměr se montuje hlavně na menší městské vozy jako je Fabia, Polo, Fiesta či Clio, "šestnáctky" už obouvají i mnohá rodinná auta ve statistikách obvykle řazená do kategorie nižší střední třída. I tento test proběhl v režii ADACu. Konkrétně šlo o rozměr 215/60 R15.

I v tomto případě jsou rozhodně doporučeníhodné pláště Contintal WinterContact TS 870. Je vynikající na mokru a velmi obstojně si (stejně jako druhá v celkových výsledcích pneumatika Dunlop Winter Sport 5) vedla na sněhu. V této kategorii byl ale jasně nejlepší celkově třetí plášť Goodyear Ultragrip Performance +.

Pneumatika Polaris 5 mezi nejlepší nepatřila
Test zimních pneumatik na menší auta: Barum Polaris 5 je dobrá jen někde

Známku "dobrá" dostala ještě čtvrtá Michelin Alpin 6. Uspokojivý je třeba také slovenský Matador MP 93 Nordica. Naopak pouze dostatečnou známku získal produkt Cooper WeatherMaster SA2+.

Test sedmnáctipalcových

V tomto případě udělali experti německého motoristického časopisu Autobild skutečně obsáhlý test. Zařadili do něm na počátku 56 výrobků s rozměrem 215/55 R17. Na nich už můžou do zimních podmínek vyrážet i automobily střední třídy. Třeba Volkswagen Passat, Škoda Superb, Opel Insignia a řada dalších, které už se v současnosti nenabízejí na trhu jako nové.

Hodnocení probíhalo tříkolovým systémem. Po změření brzdné dráhy na mokru z počáteční rychlosti 80 kilometrů v hodině zbylo třicet "gum". Následně se dalších deset vyřadilo po brzdění na udusaném sněhu z tempa 50 kilometrů v hodině. Těch nejlepších dvacet pak podstoupilo řadu dalších disciplín.

O první místo v celkových výsledcích se dělí Michelin Alpin 6 a Pirelli Cinturato Winter 2. Autobild používá jiné hodnocení než ADAC. Proto za hodnocení disciplín Sníh, Mokro a Náklady dostaly obě výše uvedené pneumatiky známku 2+ a za jízdu na suchu rovnou dvojku. Lepší než ony byl na sněhu opět produkt značky Goodyear (Ultragrip Performance +), který dostal jedna mínus.

Bridgestone Blizzak LM005
Test zimních pneu podle dílčích kritérií: Které "umí" na sněhu a které na mokru?

Mezi nejlepší pneumatiky na trhu (s hodnocením příkladné) Autobild po testu řadí ještě Dunlop Winter Sport 5 a také Cooper Discoverer Winter. Naopak jen uspokojivé jsou pláště Firestone Winterhawk 4, Kumho Wintercraft WP52, Nokiany WR Snowproof P, Fuldy Kristall Control HP2 a Uniroyaly Winter Expert.

A co celoroční?

Tento test zorganizoval tuzemský Autoklub a vybral si do něho rozměr 205/55 R16. Jako vzorové si na začátku zvolili pneumatiky Nokian Seasonproof. Podrobili je měření při všech disciplínách a udělili jim hodnocení 100. K tomu pak vztahovali výsledky jiných gum. Pokud dostala hodnocení vyšší než 100, byla lepší, pokud nižší, pak logicky horší.

Podle Libora Budiny, který zastává funkci ředitele úseku obecného motorismu v Autoklubu ČR, můžou být tyto pneumatiky solidním řešením pro určité spektrum motoristů. I ti by si však měli vybírat především podle výsledků disciplín, které jsou pro ně nejdůležitější.

Absolutním vítězem se stala pneumatika Michelin CrossClimate 2. Ta byla ve všech parametrech (mokro, sucho, sníh) výrazně lepší než vzorové Nokiany (ty skončily celkově šesté se srovnatelným hodnocením jako Goodyear Vector 4 Season Gen-3 a Pirelli Cinturato All Season SF2.

O druhou a třetí příčku se podělily pláště Bridgestone Weather Control A 0005 EVO a Continental All SeasonContact. Nejlepší na sněhu ze všech byly Micheliny, na mokru pak gumy Bridgestone.

Ti, kteří jezdí hodně v horách a tudíž na sněhu, by se měli vyvarovat zejména typu Nexen N´Blue 4 Season WH14. Ty ale na druhou stranu třeba na mokru fungovaly nadprůměrně.