Jak umýt auto - 6 tipů pro bezpečné mytí:

| Video: Youtube

Lak na nových vozech se nanáší v několika vrstvách o celkové tloušťce kolem 100 um, což je 0,1 milimetru. Jde obvykle o vodou ředitelnou akrylátovou polyuretanová emailová barvu, jelikož je poměrně šetrná k životnímu prostředí. Finální vrstvou bývá bezbarvý lak, který vytvoří lesklý a transparentní povrch. Zároveň musí odolat UV záření. Špíně však žádný neodolá, a proto se musí umývat. Jenže jak na to?

V čem jsou špatné automatické myčky

Většina expertů zaměřených na péči o lak auta se shoduje na to, že jet s autem do automatické myčky je hrubou chybou.

„Automatické myčky aut lak odírají, protože používané kartáče nejsou řádně udržovány. Tyto stroje jsou v podstatě jako plácnutí vašeho auta špinavým mopem, což způsobuje stovky hlubokých mikro škrábanců. Postupem času se počet takových mikro poškození hromadí a nakonec to celé vede k tomu, že váš lak bude matný a škrábance budou snadno patrné,“ citoval specializovaný web Car Magazine experta Damona Lawrence.

Známý autoweb Drive.com popsal, že na laku se postupně objeví kruhové škrábance připomínající pavučinu. „Sice nejsou na první pohled za běžného světla vidět, ale když se do nich opře slunce, následky mytí v automatické myčce uvidíte hned,“ popsal web.

Proč nejsou bezkontaktní myčky řešením

Právě kvůli škrábancům na laku se poměrně hojně rozšířily bezkontaktní myčky, kdy se využívá vysokotlakového proudu vody a vody smíchané s mycími prostředky.

„Bohužel, jakkoliv zní nápad dokonale, nejenže provozovatelé bezdotykového mytí často používají v poskytované autokosmetice agresivní kyseliny, která může poškodit barvu, ale vysokotlaká hadice povrch auta nikdy nevyčistí na sto procent,“ míní Damon Lawrence.


Nahrává se anketa ...

Stará dobrá ruční práce

Co se týče nejlepší možné kombinace účinnosti a šetrnosti mytí, vychází z toho nejlépe takzvaná metoda dvou kbelíků.

V čem spočívá? Popsal ji například specializovaný web Motor Authority.

Metoda dvou kbelíků krok po kroku:

  1. Zaprvé: Nejprve sundejte ze sebe vše, čím byste mohli lak během mytí neúmyslně poškodit. Jde například o snubní prsten, pásek, kabát s kovovými knoflíky a close Při mytí auta není nad starou dobrou ruční práci. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Při mytí auta není nad starou dobrou ruční práci. podobně.
  2. Nachystejte si vše potřebné – tedy: dva dvacetilitrové kbelíky, autošampon, měkkou houbu nebo mop z mikrovlákna, čisté utěrky ideálně k mikrovlákna, kartáč na kola (volitelně)
  3. Příprava kbelíků: Do jednoho kbelíku nalijte čerstvou vodu, do druhého přidejte teplou vodu a smíchejte s autošamponem podle návodu. Nepoužívejte obyčejné domácí mýdlo nebo nesprávné čisticí prostředky, které mohou poškodit lak.
  4. Předmytí vozidla: Pokud je auto silně znečištěné, pořádně ho opláchněte hadicí nebo pomocí kbelíků s vodou. Je to velmi důležité, jelikož zatoulaný kamínek, který se mohl bez povšimnutí mohl dostat do mycí houby či utěrky, by mohl lak poškrábat
  5. Práce s prvním kbelíkem: Namočte houbu nebo mop do kbelíku s čistou vodou a autošamponem. Začněte od horní části vozidla a postupujte směrem dolů. Myjte vždy ve stínu nebo alespoň v chladnějším počasí, aby se autošampon nemohl zasychat na povrchu.
  6. Práce s druhým kbelíkem: Po každém použití opláchněte houbu nebo mop v kbelíku s čistou vodou. To proto, aby se z nich odstranily nečistoty, které by mohly lak poškrábat.
  7. Mytí kol: Na kola použijte speciální kartáč. A opět hodně dbejte na to, aby byl co nejvíce čistý.
  8. Opláchnutí vozidla: Opláchněte auto pouze čistou vodou. A opět začněte od střechy a postupujte dolů.
  9. Sušení: K jemnému setření vody z povrchu použijte kvalitní utěrky z mikrovlákna, které opět lak nijak neponičí.

„Myšlenka čištění auta je pro některé nepříjemná, pro jiné je to způsob relaxace. Ať už to milujete nebo nenávidíte, nejtěžší na čištění auta je vstát a udělat to,“ shrnul web Motor Authority.