Obecně se Subaru Impreza považuje prakticky za synomum pro tuto japonskou značku se souhvězdím Plejád v jejím logu. Ovšem zákazníci v Česku se na pověst neohlížejí a Imprezu si vloni kupovali jen minimálně. Konkrétně tento model zaznamenal podle oficiálních údajů Svazu dovozců automobilů za celý loňský rok jen šest prodaných exemplářů.

Můžete si ho, stejně jako další málo žádané vozy, prohlédnout v naší fotogalerii. Přikládáme i konkrétní statistické údaje o jejich prodejích.

Přitom se řadí do kategorie nižší střední třída, kterážto patří v Česku k těm vůbec nejoblíbenějším a vloni takových aut předali dealeři zákazníkům do užívání skoro 38 000 kusů.

Přitom Subaru XV, což je po technické stránce prakticky identické auto, pouze se lišící tvarem karosérie a designovými doplňky, zaznamenalo ve stejném období přes 260 prodaných exemplářů. 

„Je to jasný doklad současné obliby vozů SUV. Když budou vedle stát Impreza a XV, tak se i kvůli možnosti lepšího nastupování devět z deseti zákazníků rozhodne pro XV," prozradil nám zdroj z automobilky.

Elektromobily zpravidla nepatří k oblíbeným

V jednotlivých kategoriích jsou na nejspodnějších příčkách žebříčků prodejů velmi často také vozy, které se nabízejí výhradně s elektrickým pohonem. To je případ například Nissanu Leaf ve stejné kategorii jako u Imprezy nebo  Jaguaru I-Pace či Hyundai Nexo mezi rodinnými SUV. Prvně jmenovaný vůz zaznamenal za celý rok jen dva zaregistrované kusy, druhý pak čtyři. U Nexa je poměrně logické. Jedná se o model s velmi specifickým typem pohonu vodíkovými palivovými články. Čerpací stanice na vodík jsou přitom aktuálně v Česku jen tři a kilogram této látky vyjde na 500 Kč.

Poměrně malou oblibu si zatím v Česku získala francouzská prémiová značka DS. V řadě kategorií patří její modely k těm u nás nejméně žádaným. V poklesu popularity ale pokračoval také italský Fiat, jehož produkty přitom patří k těm úplně nejlevnějším. Mezi nejméně registrovanými modely ve svých kategoriích patřila jak malinká Panda, tak i menší SUV 500X.

Totéž se týká třeba i Maserati. Tam ale je důvodem i fakt, že oba nabízené sedany (tedy jak menší Ghibli, tak větší Quattroporte) jsou ve výrobě již přes deset let a hlavně vnitřní výbava zaostává za konkurencí.

Auta uváděná v našem fotografickém přehledu nemusela mít nutně ve své kategorii ta úplně nejnižší čísla ze všech uvedených v příslušné tabulce SDA. Ovšem nebrali jsme v potaz vozy, které se tam ocitly víceméně omylem. Například jako nový byl vloni do provozu uveden ještě jeden exemplář Škody Yeti, obdobně pak třeba Toyota Verso nebo Citroën C4 Picasso.