Proč chodit na úřad, když to lze vyřešit pohodlně elektronicky z domova? Právě takovou otázku si mohli položit řidiči, kterým letos skončila platnost řidičského průkazu. Jenže po zasednutí k počítači je čekalo nemilé překvapení. Elektronická žádost na Portálu dopravy, případně zprostředkovaně přes Portál občana, po nich dosud vyžadovala propojení s datovou schránkou. A tu mnoho lidí ještě nemá, nebo nechce mít.

Ministerstvo dopravy nyní přišlo s digitálním zjednodušením on-line žádosti o výměnu řidičského průkazu. Od 3. listopadu není potřeba pro odeslání žádosti na Portálu dopravy mít zřízenou datovou schránku. Stačí se pouze přihlásit do Portálu dopravy a v něm odeslat žádost o řidičský průkaz.

  • Elektronická žádost o výměnu řidičského průkazu:
| Video: Youtube

„Naším dlouhodobým cílem je, aby všechny digitální nástroje pro občany byly co nejjednodušší a nejlépe dostupné. Nasloucháme také občanům, a proto jsem rád, že po dohodě s Digitální a informační agenturou, se nám podařilo odstranit povinnost mít pro podání žádosti datovou schránku fyzické osoby. Celá žádost se tak ještě zjednoduší, zrychlí a žadateli bude stačit pár kliků. Díky tomuto kroku je elektronické podání přístupné již téměř všem občanům a my jsme rádi, že lidem můžeme ušetřit cestu na úřad a s tím spojený čas a peníze,“ uvedl k nové změně ministr dopravy Martin Kupka.

Vyměnit si řidičský průkaz musí letos v České republice celkem 875 tisíc řidičů. Do konce měsíce října o výměnu požádalo téměř 650 tisíc z nich. Do konce roku zbývá vyměnit ještě 225 tisíc průkazů, nejvíce v Praze a ve Středočeském kraji.

O výměnu řidičského průkazu z důvodu uplynutí platnosti si mohou řidiči požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti dokladu. Mají dvě možnosti – buď se vypravit osobně na jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, nebo vyřídit žádost elektronicky přes Portál dopravy. K samotné výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičák.

V obou případech mají úřady na vyřízení žádosti 20 dní, výměna je bez poplatku. Pokud chce řidič nový řidičák v kratší lhůtě do 5 pracovních dnů, zaplatí za tento úkon 700 korun, přičemž při elektronické žádosti k úhradě tohoto správního poplatku dochází v okamžiku vyzvednutí nového řidičského průkazu.

On-line žádost o nový řidičský průkaz nezabere více než pár minut a žadatel se nemusí bát, že v ní udělá nějakou chybu. Žádost je totiž kompletně předvyplněná, a to včetně nejnovější fotografie a podpisu. Na žadateli je pouze volba místa, na kterém si chce nový průkaz vyzvednout, popřípadě vyplnění kontaktních údajů pro zasílání notifikací, pokud již tyto nemá uložené v registru obyvatel. Do Portálu dopravy se občané mohou přihlásit pomocí své bankovní identity, identity občana, mobilním klíčem eGovernmentu nebo pomocí eObčanky.

Přestože od 1. ledna příštího roku díky novele zákona o silničním provozu již nebudeme muset mít při řízení řidičský průkazu u sebe, nic se nemění na povinnosti platným řidičským průkazem disponovat. Periodické výměny průkazů tedy budou probíhat stejně jako doposud.